آموزش درست کشیدن خط روند

آموزش درست کشیدن خط روند

خط روند یا به انگلیسی  (Trend Line)در ابتدایی ترین مباحث تحلیل تکنیکال مطرح می شود که یک ابزار مهم برای این نوع از تحلیل به حساب می آید. ترسیم درست خط روند برای معامله گرانی که در فارکس مشغول به ترید هستند،امری ضروری به شمار می‌آید. اگر شما در حساب لایو خود مشغول به تحلیل و ترید هستید و یا در یک شرکت تامین سرمایه مهارت‌های معاملاتی خود را به چالش می‌کشید، خط روند جزو ابزارهای حیاتی روزانه‌ی شما محسوب می‌شود.

خطوط روند، خطوطی هستند که با اتصال حداقل دو نقطه از قله قیمت یا دو نقطه از کف، ترسیم می شوند. هدف از کشیدن خط روند ، نشان دادن روند تغییر قیمت در بازه های زمانی است و همچنین در شرایط خاص می توانند برای شناسایی نقاط حمایت و مقاومت مورد استفاده قرار گیرند و فرصت هایی را برای باز و بسته کردن موقعیت ها یعنی خرید یا فروش فراهم کنند.

از آنجایی که روش ساده ای برای تشخیص جهت قیمت می‌باشد، بیشتر تریدر‌ها از خط روند برای تحلیل و تصمیم گیری استفاده می‌کنند؛ اما ساده بودن این روش به معنای بی اعتباری آن نیست، اتفاقا برعکس. اگر درک خوبی از بازار داشته باشید و خطوط روند را به درستی رسم کنید؛ می‌توانید ستاپ‌های فوق العاده ای را برای ورود به معامله و حتی خروج از آن طراحی کنید.

به قول مارتین زویگ:

 روند دوست تو هست.

چطور خط روند را به روش صحیح رسم کنیم؟

اولین موردی که برای کشیدن خط روند باید در نظر بگیرید، یافتن دو سقف ماژور یا دو کف ماژور در نمودار قیمتی است. قدم دوم کشیدن خط از کف اول به کف دوم یا از قله‌ی اول تا قله‌ی دوم می‌باشد.

آموزش کشیدن خط روند

این خطوط در صورت ادامه دار بودن به تریدر اجازه تحلیل بازار و تصمیم گیری می دهند.

ما در فارکس به صورت مداوم با یک دنیای پر از تغییر دست و پنجه نرم می‌کنیم. زمانی که بازار روند صعودی را در پیش گرفته است کف‌ها و قله‌های قیمت بالاتر از قبلی‌ها تشکیل می‌شوند و خط روند شیب مثبت و صعودی به خود می‌گیرد. برای تشخیص روند در حالت صعودی باید خط روند را از کف‌های قیمتی به هم متصل کرد و خط روند در زیر قیمت قرار خواهد گرفت. به این دلیل که نشان دهنده‌ی قدرت خریداران در بالابردن قیمت است و خریداران کف‌های قیمتی بالاتر تشکیل می‌دهند. همچنین و مواقعی روند نزولی به خود می‌گیرد. برای تشخیص روند نزولی بازار، خط روند باید قله‌ها را به هم متصل کند که نشان دهنده‌ی قدرت فروشندگان در پایین نگه داشتن قیمت است. در واقع در روند‌های نزولی، خط روند در بالای قیمت تشکیل می‌شود. خط روند می‌تواند به تنهایی به عنوان یک ناحیه‌ی حمایت یا مقاومت شناخته شود که به آن نواحی حمایت-مقاومت داینامیک گفته می‌شود.

کشیدن خطوط روند

 1.  سه نوسان اوج را در روند نزولی نشان می دهد
 2.  سه نوسان پایین در روند صعودی را نشان می دهد

ترسیم خط با سایه کندل یا بدنه؟

برای کشیدن خط روند از کدام مورد استفاده کنیم؟ بعضی از افراد برای کشیدن خط روند از سایه کندل‌ها استفاده می‌کنند و بعضی‌ها بدنه کندل را ترجیح می‌دهند. اتصال خط روند از انتهای سایه‌ها به هم روش رایج تری می‌باشد و کارآمد تر است. البته شما میتوانید بنا به استراتژی معاملاتی خود، نحوه‌ی کشیدن خط روند را شخصی سازی کنید.

نکاتی برای رسم خط روند با تاثیر گذاری بیشتر

اگر چه رسم خط روند ساده به نظر می رسد اما نکاتی برای ترسیم صحیح و موثر آن وجود دارد که برایتان شرح می دهیم.

 • کشیدن خط روند در بازه‌های زمانی مختلف امکان پذیر است اما اعتبار آن زمانی بیشتر می‌شود که در تایم فریم‌های بلند مدت رسم شود. بهتر است تحلیل را از نمودار هفتگی شروع کنید. با این حال تعداد زیادی از تریدر‌ها، خط روند روزانه را ترجیح می‌دهند؛ چرا که‌یک بازه زمانی منطقی برای تحلیل است، نه کوتاه و نه بلند. اگرچه امروزه تریدرها برای اعتبار بیشتر آنالیزها و انجام معاملات کم ریسک تر از روش تحلیل چند زمانی استفاده می‌کنند.
 • یکی دیگر از مواردی که به اعتبار خط روند می‌افزاید، برخورد نقاط بیشتر با آن است. هر چه قیمت برخورد بیشتری با خط روند داشته باشد، ارزش تحلیلی خط بالاتر می‌رود. نقاط برخورد در واقع همان موقعیت‌های خرید و فروش هستند. این که کدام مورد را برای کشیدن خط روند انتخاب کنید کاملا به خودتان بستگی دارد و مسئله معینی نیست.
 • اگر قصد کشیدن خط روند دارید، مطمئن شوید که از سر سایه‌ها یا قسمت انتهایی بدنه کندل رسم شوند. هرگز خط روند را از میانه کندل رد نکنید. هیچگاه خط را به نمودار تحمیل نکنید چون چیزی جز تحلیل اشتباه و در نهایت ضرر از بازار نصیبتان نمی‌شود. اگر خط با نمودار همخوانی ندارد بهتر است سراغ ابزار‌های دیگری بروید.
 • هر چه خط روند شیب ملایم تری داشته باشد، قابل اعتماد تر است. خط روندی که به‌یک باره اوج می‌گیرد و شیب تندی دارد، هر لحظه ممکن است دچار شکست شود. بنابراین الگوی خوبی برای باز و بسته کردن معاملات نیست. گفته می‌شود بهترین زاویه برای خط روند، زاویه 45 درجه است.
 • اشاره کردیم که حداقل دو یا سه نقطه با خط روند برخورد داشته باشند اما باید بدانید که احتمال شکست خط روند در برخورد چهارم بسیار زیاد است. در برخورد چهارم، خط نمی تواند حمایت و مقاومت خود را نشان دهد و کاربرد خود را از دست می دهد. شکست خط ممکن است بخاطر ورود بازار به بازه نوسان قیمت باشد. شاید هم شما خط روند به روش صحیح رسم نکرده اید.

استفاده از خطوط روند برای ترید

با دو روش غالب برای ترید از کشیدن خط روند استفاده میکنند:

 1.  ورود به معامله زمانی که قیمت در خط روند حمایت یا مقاومت پیدا کرد.
 2. ورود به معامله زمانی که قیمت از خط روند عبور می کند.

در شرایطی که خط روند قابل شناسایی است و نشان از حمایت یا مقاومت دارد، پس از بازگشت قیمت به خط روند می‌توانید وارد پوزیشن شوید.

رسم خط روند در فارکس

 1. ورود کوتاه مدت پس از مقاومت قیمت
 2. استاپ لاس بالاتر از خط روند

نمودار بالا خط روند را نشان می دهد که به عنوان مقاومت استفاده می شود و قیمتی که از آن برای یافتن ورودی استفاده می کند.

شکست خط روند

در این روش یعنی شکست خط روند، از شکست واقعی خط برای تعیین یک ورودی استفاده می کنیم. هنگامی که قیمت از یک خط روند عبور می کند، دیگر به عنوان حمایت یا مقاومت معتبر نیست و این احتمال وجود دارد که قیمت به جهت معکوس ادامه یابد.

دو راه برای ورود با استفاده از شکست خط روند وجود دارد: ورودی تهاجمی و ورودی محافظه کارانه.

ورود تهاجمی

یک راه تهاجمی برای ورود با استفاده از شکست خط روند این است که به محض شکستن کندل و بسته شدن آن در طرف دیگر خط روند، وارد شوید.

 1. ورود کوتاه مدت پس از عبور قیمت از خط روند به سمت نزولی.
 2.  توقف ضرر نیز بالای خط روند قرار می گیرد.

نمودار سه نشان می دهد که وقتی کندل در طرف دیگر خط روند بسته شد، می توانید بلافاصله وارد شوید. استاپ ضرر را می توان در طرف دیگر خط روند قرار داد.

ورودی محافظه کارانه

یک روش محافظه کارانه تر برای معامله شکست خط روند این است که منتظر بمانید تا قیمت از خط روند عبور کند و سپس از طرف دیگر به عنوان حمایت یا مقاومت آزمایش شود.

آموزش رسم خط روند

 1. قیمت از خط روند به سمت نزولی می شکند
 2. صبر کنید تا قیمت به خط روند بازگردد و مقاومت پیدا کند
 3. هنگامی که تشخیص دادید که شکست درست است، وارد یک ورودی کوتاه شوید
 4. توقف ضرر بالای خط روند قرار می گیرد

نمودار بالا یک خط روند را نشان می دهد که پس از عمل حمایتی، شکسته شده است. سپس قیمت آن را از طرف دیگر به عنوان مقاومت آزمایش کرد و بیشتر تایید کرد که شکست احتمالی ادامه دارد. پس از اینکه خط روند به عنوان مقاومت آزمایش شد، می توانید در یک موقعیت کوتاه وارد معامله شوید و یک حد ضرر در سمت دیگر خط روند مشخص کنید.

احتیاط در استفاده از شکست خط روند

برای معامله شکست خط روند، بهتر است منتظر بمانید تا یک کندل در سمت دیگر بسته شود یا طرف دیگر خط روند را به عنوان حمایت یا مقاومت امتحان کند. بدون بسته شدن در طرف دیگر خط روند، نمی توان آن را یک شکست واقعی در نظر گرفت.

کشیدن خطوط روند در فارکس

در نمودار بالا، قیمت به زیر خط روند حرکت کرد. با این حال، باز به حرکت ادامه داد و کندل بالای خط روند بسته شد. اگر تریدر به محض شکست قیمت وارد می شد، یک معامله زیان ده بود.

مروری بر نکات

 • کشیدن خط روند برای تعیین روند و کمک به تصمیم گیری در معاملات استفاده می شود.
 • در یک روند صعودی، خطوط روند به زیر قیمت و در یک روند نزولی، خطوط روند بالاتر از قیمت رسم می شوند.
 • برای کشیدن خط روند در یک روند صعودی، دو نقطه کف باید توسط یک خط مستقیم به هم متصل شوند.
 • برای ترسیم یک خط روند در یک خط روند نزولی، دو قله باید توسط یک خط مستقیم به هم متصل شوند.
 • یک خط روند باید حداقل با سه قله یا کف به هم متصل شود تا معتبر باشد.
 • هر چه قیمت بیشتر به خط روند برخورد کند، معتبرتر است.
 • خطوط روند را می توان به عنوان حمایت یا مقاومت استفاده کرد، در این صورت زمانی می توانید وارد شوید که قیمت به خطوط روند را برخورد کند.
 • راه دیگری برای معامله با استفاده از خطوط روند، شکست خط روند است که در آن قیمت از خط روند عبور می کند.

 

سوالات متداول

خط روند چیست؟

برای تشخیص روند قیمت از یک خط فرضی به نام خط روند استفاده می‌کنیم که به وسیله‌ی آن می‌توانیم از صعودی، نزولی یا رنج بودن قیمت اطمینان حاصل کنیم. قیمت معمولا در رسیدن به این خط فرضی واکنش نشان می‌دهد.

چگونه خط روند را ترسیم کنیم؟

در روند‌های نزولی قله‌های ماژور را به هم متصل می‌کنیم و در روند‌های صعودی کف‌های ماژور به هم متصل می‌شوند.

آیا می‌توانیم تنها با خط روند ترید کنیم؟

برای وارد شدن به معامله میتوانید از خط روند به عنوان یک سیگنال قوی استفاده کنید اما به تنهایی کافی نیست.

حمایت و مقاومت داینامیک چیست؟

خط روند می‌تواند به تنهایی به عنوان یک ناحیه‌ی حمایت یا مقاومت عمل کند که به آن حمایت یا مقاومت داینامیک گفته می‌شود.

چگونه با خط روند ترید کنیم؟

1- زمانی که قیمت به خط روند برسد به آن واکنش نشان می‌دهد و می‌توانیم در جهت خط روند وارد پوزیشن شویم.

2- زمانی که قیمت خط روند را بشکند می‌تواند هویت خود را از یک ناحیه‌ی حمایت به مقاومت تبدیل کند و بالعکس، پس می‌توانیم بعد از وقوع یک شکست معتبر وارد پوزیشن در خلاف جهت خط روند شویم.

زوایه‌ی خط روند در حالت ایده آل چقدر است؟

بهترین حالت برای خط روند در زاویه‌ی شیب 45 درجه می‌باشد.

خط روند چگونه معتبر می‌شود؟

هرچه تعداد برخورد قیمت با خط روند بیشتر شود، اعتبار آن بیشتر خواهد شد.

حداقل برخورد قیمت به خط روند برای تامین اعتبار آن چقدر است؟

برای ایکه‌ یک خط روند معتبر داشته باشیم باید حداقل 2-3 بار قیمت به آن برخورد داشته باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *