آموزش درست کشیدن خط روند

آموزش درست کشیدن خط روند

خط روند یا به انگلیسی  (Trend Line)در ابتدایی ترین مباحث تحلیل تکنیکال مطرح می شود که یک ابزار مهم برای این نوع از تحلیل به حساب می آید. می توان کشیدن خط روند را یکی از ساده ترین اندیکاتور ها شمرد که در شناخت واکنش بازار بسیار کاربردی هستند. استفاده صحیح از این گونه تکنیک ها، برای تریدر ها و مخصوصا آن دسته از تریدر هایی که در تأمین سرمایه درگیر چالش های مختلف هستند و برای ورود و خروج از معاملات باید جوانب احتیاط را در نظر بگیرند؛ بسیار کمک دهنده است.

خطوط روند، خطوطی هستند که با اتصال حداقل دو نقطه از قله قیمت یا دو نقطه از کف، ترسیم می شوند. هدف از کشیدن خط روند ، نشان دادن روند تغییر قیمت در بازه های زمانی است و همچنین در شرایط خاص می توانند برای شناسایی نقاط حمایت و مقاومت مورد استفاده قرار گیرند و فرصت هایی را برای باز و بسته کردن موقعیت ها یعنی خرید یا فروش فراهم کنند.

از آنجایی که اندیکاتور ساده ای است و استفاده از آن راحت است، بیشتر تریدر ها از خط روند برای تحلیل و تصمیم گیری استفاده می کنند؛ اما ساده بودن این اندیکاتور به معنای بی اعتباری آن نیست، اتفاقا بر عکس. اگر درک خوبی از بازار داشته باشید و خطوط روند را به درستی رسم کنید؛ جز این روش یعنی درست کشیدن خط روند ، به روش دیگری اعتماد نخواهید کرد.

چطور خط روند را به روش صحیح رسم کنیم؟

اولین موردی که برای کشیدن خط روند باید در نظر داشته باشید، یافتن دو نقطه کف یا قله در بازار است. یک نقطه را زیر نظر داشته باشید و به محض تغییر روند و تشکیل یک نقطه دیگر، خط روند شما به راحتی رسم می شود.

آموزش کشیدن خط روند

این خطوط در صورت ادامه دار بودن به تریدر اجازه تحلیل بازار و تصمیم گیری می دهند.

ما در فارکس مدام با یک دنیای پر از تغییر دست و پنجه نرم می کنیم. مواقعی بازار روند صعودی دارد و مواقعی روند نزولی به خود می گیرد. برای تشخیص روند نزولی بازار، خط روند بالای کندل ها کشیده می شود و زمانی که مسیر صعودی بازار مد نظر است، کشیدن خط روند رو به پایین کندل قیمت ها می باشد. در واقع، قله ها در یک روند، نزولی و کف کندل ها در یک روند صعودی، این خط را تعیین می کنند. در هر دو مورد، حداقل دو نقطه نیاز است اما برخورد سه نقطه قله یا کف نشان دهنده معتبر بودن خط روند است.

کشیدن خطوط روند

 1.  سه نوسان اوج را در روند نزولی نشان می دهد
 2.  سه نوسان پایین در روند صعودی را نشان می دهد

ترسیم خط با سایه کندل یا بدنه؟

برای کشیدن خط روند از کدام مورد استفاده کنیم؟ بعضی از افراد برای کشیدن خط روند از سایه کندل ها استفاده می کنند وبعضی ها بدنه کندل را ترجیح می دهند. نمی توان به طور قطع گفت کدام روش بهتر است. این مورد هم مانند بسیاری از مباحث ترید، به شخص بستگی دارد. می توانید هر دو را امتحان کنید و همان روشی که با آن راحت تر هستید را انتخاب کنید؛ فقط توجه داشته بعد از انتخاب روشتان، دیگر آن را تغییر ندهید. با تغییر روش است ممکن است احتمال خطا در تحلیل بالا برود.

نکاتی برای رسم خط روند با تاثیر گذاری بیشتر

اگر چه رسم خط روند ساده به نظر می رسد اما نکاتی برای ترسیم صحیح و موثر آن وجود دارد که برایتان شرح می دهیم.

 • کشیدن خط روند در بازه های زمانی مختلف امکان پذیر است اما اعتبار آن زمانی بیشتر می شود که در بازه های زمانی بلند مدت رسم شود. بهتر است تحلیل را از نمودار هفتگی شروع کنید. با این حال تعداد زیادی از تریدر ها، خط روند روزانه را ترجیح می دهند؛ چرا که یک بازه زمانی منطقی برای تحلیل است، نه کوتاه و نه بلند. بهتر است تریدر ها برای اعتبار بیشتر آنالیزها و معاملات کم خطر تر از روش تحلیل چند زمانی استفاده کنند. مثلا برای معامله بر اساس یک خط روند صعودی در نمودار هفتگی، بهتر است در مواقع اصلاحی یا بر اساس خطوط روند هم‌پوشان در چارت روزانه، معامله کنید.
 • یکی دیگر از مواردی که اعتبار بیشتری به خط روند می بخشد، برخورد نقاط بیشتر با آن است. هر چه تعداد نقاط بیشتری با آن برخورد کند، ارزش تحلیلی خط بالاتر می رود. نقاط برخورد در واقع همان موقعیت های خرید و فروش هستند. این که کدام مورد را برای کشیدن خط روند انتخاب کنید کاملا به خودتان بستگی دارد و مسئله معینی نیست.
 • اگر قصد کشیدن خط روند دارید، مطمئن شوید که از سر سایه ها یا قسمت انتهایی بدنه کندل رسم شوند. هرگز خط روند را از میانه کندل رد نکنید. هیچگاه خط را به نمودار تحمیل نکنید چون چیزی جز تحلیل اشتباه و در نهایت ضربه از بازار نصیبتان نمی شود. اگر خط با نمودار همخوانی ندارد بهتر است سراغ ابزار های دیگری بروید.
 • هر چه خط روند شیب ملایم تری داشته باشد، قابل اعتماد تر است. خط روندی که به یک باره اوج می گیرد و شیب تندی دارد، هر لحظه ممکن است دچار شکست بشود. بنابراین الگوی خوبی برای باز و بسته کردن معاملات نیست. گفته می شود بهترین زاویه برای خط روند، زاویه 45 درجه است.
 • اشاره کردیم که حداقل دو یا سه نقطه با خط روند برخورد داشته باشند اما باید بدانید که احتمال شکست خط روند در برخورد چهارم بسیار زیاد است. در برخورد چهارم، خط نمی تواند حمایت و مقاومت خود را نشان دهد و کاربرد خود را از دست می دهد. شکست خط ممکن است بخاطر ورود بازار به بازه نوسان قیمت باشد. شاید هم شما خط روند به روش صحیح رسم نکرده اید.

استفاده از خطوط روند برای ترید

با دو روش غالب برای ترید از کشیدن خط روند استفاده میکنند:

 1.  ورود به معامله زمانی که قیمت در خط روند حمایت یا مقاومت پیدا کرد.
 2. ورود به معامله زمانی که قیمت از خط روند عبور می کند.

در شرایطی که خط روند قابل شناسایی است و نشان از حمایت یا مقاومت دارد، پس از بازگشت قیمت به بازار می توانید از خط روند برای ورود به بازار استفاده کنید.

رسم خط روند در فارکس

 1. ورود کوتاه مدت پس از مقاومت قیمت
 2. استاپ لاس بالاتر از خط روند

نمودار بالا خط روند را نشان می دهد که به عنوان مقاومت استفاده می شود و قیمتی که از آن برای یافتن ورودی استفاده می کند.

شکست خط روند

در این روش یعنی شکست خط روند، از شکست واقعی خط برای تعیین یک ورودی استفاده می کنیم. هنگامی که قیمت از یک خط روند عبور می کند، دیگر به عنوان حمایت یا مقاومت معتبر نیست و این احتمال وجود دارد که قیمت به جهت معکوس ادامه یابد.

دو راه برای ورود با استفاده از شکست خط روند وجود دارد: ورودی تهاجمی و ورودی محافظه کارانه.

ورود تهاجمی

یک راه تهاجمی برای ورود با استفاده از شکست خط روند این است که به محض شکستن کندل و بسته شدن آن در طرف دیگر خط روند، وارد شوید.

 1. ورود کوتاه مدت پس از عبور قیمت از خط روند به سمت نزولی.
 2.  توقف ضرر نیز بالای خط روند قرار می گیرد.

نمودار سه نشان می دهد که وقتی کندل در طرف دیگر خط روند بسته شد، می توانید بلافاصله وارد شوید. استاپ ضرر را می توان در طرف دیگر خط روند قرار داد.

ورودی محافظه کارانه

یک روش محافظه کارانه تر برای معامله شکست خط روند این است که منتظر بمانید تا قیمت از خط روند عبور کند و سپس از طرف دیگر به عنوان حمایت یا مقاومت آزمایش شود.

آموزش رسم خط روند

 1. قیمت از خط روند به سمت نزولی می شکند
 2. صبر کنید تا قیمت به خط روند بازگردد و مقاومت پیدا کند
 3. هنگامی که تشخیص دادید که شکست درست است، وارد یک ورودی کوتاه شوید
 4. توقف ضرر بالای خط روند قرار می گیرد

نمودار بالا یک خط روند را نشان می دهد که پس از عمل حمایتی، شکسته شده است. سپس قیمت آن را از طرف دیگر به عنوان مقاومت آزمایش کرد و بیشتر تایید کرد که شکست احتمالی ادامه دارد. پس از اینکه خط روند به عنوان مقاومت آزمایش شد، می توانید در یک موقعیت کوتاه وارد معامله شوید و یک حد ضرر در سمت دیگر خط روند مشخص کنید.

احتیاط در استفاده از شکست خط روند

برای معامله شکست خط روند، بهتر است منتظر بمانید تا یک کندل در سمت دیگر بسته شود یا طرف دیگر خط روند را به عنوان حمایت یا مقاومت امتحان کند. بدون بسته شدن در طرف دیگر خط روند، نمی توان آن را یک شکست واقعی در نظر گرفت.

کشیدن خطوط روند در فارکس

در نمودار بالا، قیمت به زیر خط روند حرکت کرد. با این حال، باز به حرکت ادامه داد و کندل بالای خط روند بسته شد. اگر تریدر به محض شکست قیمت وارد می شد، یک معامله زیان ده بود.

مروری بر نکات

 • کشیدن خط روند برای تعیین روند و کمک به تصمیم گیری در معاملات استفاده می شود.
 • در یک روند صعودی، خطوط روند به زیر قیمت و در یک روند نزولی، خطوط روند بالاتر از قیمت رسم می شوند.
 • برای کشیدن خط روند در یک روند صعودی، دو نقطه کف باید توسط یک خط مستقیم به هم متصل شوند.
 • برای ترسیم یک خط روند در یک خط روند نزولی، دو قله باید توسط یک خط مستقیم به هم متصل شوند.
 • یک خط روند باید حداقل با سه قله یا کف به هم متصل شود تا معتبر باشد.
 • هر چه قیمت بیشتر به خط روند برخورد کند، معتبرتر است.
 • خطوط روند را می توان به عنوان حمایت یا مقاومت استفاده کرد، در این صورت زمانی می توانید وارد شوید که قیمت به خطوط روند را برخورد کند.
 • راه دیگری برای معامله با استفاده از خطوط روند، شکست خط روند است که در آن قیمت از خط روند عبور می کند.