شاخص نزدک آمریکا

معامله با شاخص نزدک آمریکا در فارکس

شاخص نزدک آمریکا که با نام Nasdaq 100 (NQ100) نیز شناخته می‌شود، یک شاخص سهام در بازار ایالات متحده و یکی از مهم ترین شاخص‌های بورس در فارکس است. شاخص نزدک آمریکا متشکل از 100 شرکت بزرگ است که عمدتاً بر روی تکنولوژی و مشاغل مبتنی بر اینترنت متمرکز هستند. در این راهنمای جامع، به پیچیدگی ‌های معاملات شاخص نزدک پرداخته و استراتژی ‌های موثر برای ترید را بررسی خواهیم کرد.

شاخص نزدک آمریکا

شاخص نزدک آمریکا چیست؟

شاخص نزدک (NQ100) نشان دهنده میانگین قیمت سهام 100 برتر غیرمالی و برتر در بورس نزدک می‌باشد. برخلاف سایر شاخص‌‌های اصلی مانند میانگین صنعتی داوجونز و S&P 500، شاخص نزدک آمریکا شرکت‌‌های مالی را کنار گذاشته و بر غول ‌های تکنولوژی مانند اپل و مایکروسافت، متمرکز است. قابل ذکر است که این شاخص شامل شرکت‌های غیر آمریکایی نیز می‌شود.

برای تصمیم گیری در مورد سرمایه گذاری در شاخص نزدک 100، باید فرمول محاسبه ی این شاخص و فاکتور‌های تاثیرگذار بر آن را بدانید.

شاخص NQ100 در 31 ژانویه 1985 توسط بازار سهام نزدک (نجمن ملي معامله کنندگان اوراق بهادار بر مبنای نظام خودکار) راه‌ اندازی شد تا خود را از NYSE (بورس سهام نیویورک) متمایز کند.

برای این کار، دو شاخص ایجاد شد: نزدک 100 و نزدک فایننشال 100، که دومی‌متشکل از شرکت‌های مالی است که از نزدک 100 حذف شده اند.

در ژانویه 1998، شرکت‌های خارجی (غیر آمریکایی) در شاخص نزدک آمریکا لیست شدند. از سال 2014، یک شرکت واحد می‌تواند چندین کلاس سهام را منتشر کند، بنابراین برای یک لیست 100 شرکتی، بیش از 100 سهام می‌تواند منتشر شود.

شاخص Nasdaq 100

چه مواردی بر شاخص نزدک تاثیر گذار است؟

مانند هر شاخص دیگری، ارزش نزدک 100 تحت تأثیر طیف وسیعی از عوامل مختلف است که درک آن‌ها می‌تواند احتمال معاملات موفق شما را بهبود بخشد:

عملکرد شرکت‌ها

اثربخشی شرکت لیست شده در شاخص نزدک آمریکا بر قیمت سهام آن تأثیر گذار است و در نتیجه بر وزن سهام و شاخص آن تأثیر می‌‌گذارد.

اگر عملکرد مالی یک شرکت چشم‌ انداز مناسبی داشته باشد در این صورت قیمت سهام آن افزایش می‌‌یابد و شاخص نزدک را به همراه خود افزایش می‌ دهد. همچنین اگر نتایج شرکت ضعیف باشد یا تحت تأثیر رویدادهای منفی جهانی قرار گیرد، شاخص نزدک نیز به همراه آن کاهش می‌یابد خواهد کرد.

توجه داشته باشید که حرکت‌‌های شاخص در سطح کلان اتفاق می‌افتد. با توجه به وزن‌دهی به کار رفته در شاخص، عملکرد یک شرکت، به تنهایی تأثیر زیادی نخواهد داشت.

رویدادهای اجتماعی سیاسی

از جنگ گرفته تا تروریسم، تنش ‌های ژئوپلیتیکی و رویدادهای جهانی می‌‌توانند بر ارزش شرکت ‌هایی که در شاخص نزدک آمریکا معامله می‌شوند، تأثیر بگذارند. چرخه ی اقتصاد یک زنجیر محکم است که غول‌های تکنولوژی در آمریکای شمالی را به کمپانی‌های شرق آسیا و اروپا متصل می‌کند. هر رویدادی در این کره ی خاکی می‌تواند بر نمودار قیمتی شاخص نزدک تاثیرگذار باشد

سیاست‌های پولی در سطح بانک مرکزی

روندهای اقتصادی مانند افزایش تورم، افزایش نرخ بهره، بسته‌های کمکی اقتصادی و رکود می‌توانند با تأثیر بر احساسات معامله گر، تشویق رفتار معاملاتی نزولی یا صعودی، بر ارزش و چشم انداز آینده معاملات نزدک 100 تأثیر بگذارند.

سایر اوراق بهادار مالی مانند بازار فارکس نیز می‌توانند تأثیر گذار باشند. تضعیف دلار می‌تواند بر امور مالی شرکت‌های لیست شده در شاخص نزدک آمریکا تأثیر منفی بگذارد و ارزش کل شاخص را کاهش دهد.

روندهای موضوعی

به نظر می‌رسد سایر روندهای بلند مدت، مانند توسعه فناوری‌های خاص، تنظیم مجدد سیاست‌ها و مواردی مانند تغییرات آب و هوایی می‌توانند در دراز مدت بر این شاخص تأثیر گذار باشند. فاکتور مهمی‌که سرمایه گذاران موضوعی (Thematic) کاملا از آن آگاه هستند.

شاخص Nasdaq

استراتژی معامله شاخص نزدک آمریکا

  1. استراتژی‌های بازگشت به میانگین
  • از شاخص قدرت نسبی (RSI) برای شناسایی شرایط اشباع خرید و اشباع فروش در نزدک استفاده کنید.
  • همچنین می‌توانید فرصت‌های معاملاتی کوتاه مدت را با استفاده از قراردادهای آتی بررسی کنید.
  1. رویکردهای تحلیل تکنیکال
  • بررسی نمودار: الگوهای قیمت، سطوح حمایت و مقاومت و میانگین متحرک را تحلیل کنید تا تصمیمات معاملاتی آگاهانه تری بگیرید.
  • همبستگی: به دنبال ارتباط و همبستگی شاخص نزدک آمریکا و سایر شاخص‌ها باشید.
  1. استراتژی‌های سرمایه گذاری بلند مدت
  • تنوع: سرمایه‌ گذاری در شاخص نزدک ، نیازمند بررسی و پیدا کردن پتانسیل رشد در شرکت ‌های مرتبط با تکنولوژی و اینترنت است.
  • ETF‌ها: صندوق‌های قابل معامله در بورس (ETF) را در زیر نظر بگیرید که نزدک را برای سرمایه گذاری بلند مدت انتخاب می‌کنند.
  1. معامله با CFD

با معامله CFDهای شاخص نزدک، درواقع شما دارایی پایه را نمی‌ خرید. شما فقط در مورد افزایش یا کاهش قیمت شاخص حدس می‌زنید. یک تریدر CFD می‌‌تواند وارد پوزیشن فروش یا خرید شود حد ضرر تعیین کند و سناریوهای معاملاتی مرتبط با اهداف خود را اعمال کند.

شاخص NQ100

نکات کلیدی در مورد معامله شاخص نزدک آمریکا

نقدینگی: نزدک بسیار نقدینگی بالایی دارد و امکان اجرای کارآمد معاملات را فراهم می‌کند.

نوسانات: به دلیل پویایی بخش تکنولوژی، نوسان بالاتری دارید.

ساعات معاملاتی: نزدک در ساعت 9:30 صبح باز می‌شود و در ساعت 4:00 بعد از ظهر (به وقت نیویورک) بسته می‌شود.

سخن آخر

معامله شاخص نزدک آمریکا فرصت‌های جذابی را برای معامله گران کوتاه مدت و همچنین برای سرمایه گذاران بلند مدت فراهم می‌کند. چه به دنبال دستاوردهای سریع و چه به دنبال تنوع باشید، درک این شاخص و به کارگیری استراتژی‌های موثر برای کسب سود از آن بسیار مهم است. به یاد داشته باشید که ریسک معاملات خود را مدیریت کنید و از تحولات بازار مطلع باشید.