دلایل قرار دادن حد سود

5 دلیل برای قرار دادن حد سود

اگر در بازار مالی فارکس و کریپتوکارنسی مشغول به ترید هستید قطعا نام حد سود را شنیده اید؛ این ابزار جزو فاکتورهای کلیدی برای مدیریت ریسک و سرمایه محسوب می‌شود . معامله‌گران در بازار‌های جهانی برای تعیین میزان سود در معاملات خود از ابزار حد سود استفاده می‌کنند. به کمک حد سود می‌توانید میزان ریسک به ریوارد را برای معاملاتتان تعیین کنید و به وسیله‌ی آن معاملاتی که در اولویت هستند را مشخص کنید. شما به عنوان یک سرمایه گذار ترید با استفاده از این ابزار می‌توانید ترس و طمع را کنترل و بر قوانین خود استوار باشید.

در این مقاله 5 دلیل قانع کننده جهت استفاده از ابزار حد سود برای معاملات را با هم مرور می‌کنیم.

بهترین حد سود در ترید

شما همیشه آنلاین نیستید

بازار فارکس دارای نوسانات زیادی است و هر معامله‌گر برای اطمینان از کسب درامد نیازمند گذاشتن یک حد منطقی برای سود می‌باشد. امروزه بروکرها و پراپ فرم‌های زیادی در زمینه‌ی فارکس مشغول به ارائه‌ی خدمات به معامله‌گران هستند که در پلت فرم‌های معاملاتی خود امکان قرار دادن حد سود به صورت اتوماتیک را برای تریدرها مهیا کرده اند. با این شرایط نیازی نیست  کل روز را منتظر رسیدن قیمت به ناحیه‌ی مشخص شده باشید، هرچند در برخی از موارد قیمت در زمانی که شما به بازار دسترسی ندارید به ناحیه‌ی سود شما می‌رسد و خارج شدن از پوزیشن در این حالت تقریبا غیرممکن می‌باشد. تنها راه حل استفاده از ابزار حد سود برای پوزیشن هایتان است، شما به عنوان یک تریدر فارکس در پراپ تریدینگ سرمایه گذار برتر می‌توانید برای معاملات خود در پلت فرم metatrader حد سود مشخص قرار دهید و در صورت رسیدن قیمت به محدوده‌ی سود مورد نظر، پوزیشن شما به صورت خودکار بسته می‌شود.

 

تصمیم گیری قبل از معامله دقیق تر است.

طبق تحقیقاتی که دانشمندان امروزه بر روی معامله‌گران بازار مالی انجام داده اند، معمولا تصممیاتی که این افراد قبل از ورود به پوزیشن اتخاذ می‌کنند منطقی تر و از تصمیماتی است که بعد از وارد شدن به پوزیشن میگیرند. اما این رفتار چه دلیلی می‌تواند داشته باشد؟ برای پاسخ به این سوال باید بگوییم زمانی که تریدر وارد پوزیشن می‌شود احساساتی مانند هیجان، ترس و طمع به او وارد می‌شود و بر تصمیم گیری های لحظه ای معامله گر تاثیر خواهد گذاشت.

آرامش در ترید

پایبندی به دریافت سود 

فعالیت دربازار های مالی فارکس و به دنبال آن پراپ تریدینگ پر از فرصت‌های جذاب برای معامله‌گران از سراسر جهان است. تریدرهایی که قدر این فرصت‌ها را میدانند بسیار سریعتر به هدف مالی خود می‌رسند، اما برخی از آنها به دلیل فشار روانی ناشی از ترس، اگرچه تحلیل تکنیکال و فاندامتال قوی داشته اند اما قادر نبوده اند سود کافی از بازار ببرند. ترس و طمع دو فاکتور مهم برای این تریدرها می‌باشد که در صورت کنترل آن می‌توانند نهایت استفاده را از علم معامله‌گری خود ببرند.

 

حالت اول: ترس

برخی از معامله‌گران به دلیل فشار‌های روانی ناشی از ضرر‌های زنجیره ای در تاریخچه‌ی معاملاتی خود یا ترس از نوسانات شدید بازار،  از پوزیشن های معاملاتی خود قبل از دریافت کامل سود خارج می‌شوند. هرچند در بعضی از موارد به دلیل کمبود اعتماد به نفس، تریدر توانایی ریسک پذیری و ماندن در پوزیشن مورد نظر را ندارد. برای اینگونه از افراد توصیه می‌شود که برای معاملات خود حد سود قرار دهند تا به نوعی کنترل آنها بر روی پوزیشن آسان تر باشد و این چالش را به راحتی پشت سر بگذرانند. یکی از مزایای مهم قرار دادن حد سود برای معاملات کمک به مدیریت ریسک در پوزیشن می‌باشد، زیرا یک حد مشخص از سود برای تریدر تعیین شده است که خروج زودهنگام معامله‌گر از پوزیشن را کنترل می‌کند.

 

حالت دوم: طمع

با مطالعه‌ی تاریخ نیاکان خود پی می‌بریم که انسان از ابتدا تشنه‌ی قدرت و ثروت بوده، البته این حرص و طمع کلید موفقیت و پیشرفت نسل بشر تا به امروز است، زیرا بدون احساس نیاز و طمع برای ثروت نمی‌توانست به این درجه از شکوفایی برسد. هرچند خصلت طمع در برخی از موارد به ضرر انسان عمل میکند. بازار‌های مالی از گذشته تا آینده مکانی برای حرص و طمع معامله‌گران به شمار می‌آید. در بعضی از شرایط تریدرها به دلیل وجود طمع ذاتی به دنبال کسب سود بیشتر از حد تعیین شده در معاملاتشان هستند، برای مثال زمانی که برای پوزیشن خود حد سود نداشته باشید و بازار در جهت سود برای شما پیش رود، احساس طمع برای کسب سود بیشتر بر شما غالب می‌شود. معامله‌گران بزرگ به دلیل تجربه‌ی کاری در این بازار توانایی کنترل خود را در این شرایط دارند اما برخی از تریدرهای تازه وارد توانایی مدیریت ریسک و سرمایه را در معاملات خود ندارند و درسودهایشان مبتنی بر احساساتشان عمل می‌کنند. قرار دادن حد سود این مشکل را برای تریدرها حل میکند. به این صورت که هر تریدر قبل از ورود به پوزیشن می‌تواند یک حد مطمئن برای سود از پوزیشن را انتخاب کند که با معیار تحلیل تکنیکال و فاندامنتال سازگار باشد. در این حالت سود معامله‌گر بدون دخالت در پوزیشن حاصل می‌شود.

نحوه قرار دادن حد سود در ترید

نسبت ریسک به ریوارد مشخص

ریسک به ریوارد و وین ریت از مهمترین مولفه های معامله‌گری به شمار می روند. تریدری که برای پوزیشن‌های خود ریسک به ریوارد مشخصی تعیین میکند در بلند مدت سودآوری بهتر و کارنامه‌ی درخشانی خواهد داشت. شما می‌توانید با تعیین حد سود و حد ضرر مشخص ریسک به ریوارد معاملاتتان را تعیین کنید و موقعیت‌های مختلف در بازار را بر اساس ریسک به ریوارد خود فیلتر کنید. به‌ یاد داشته باشید میزان R:R خود را منطقی و بر اساس تحلیل تکنیکال انتخاب کنید و نسبت‌های بالا و دست نیافتنی خودداری کنید.

سایکولوژی تریدر

آرامش درونی 

قراردادن حد سود برای معامله‌گر یک عامل برای آرامش درونی محسوب می‌شود و باعث کاهش استرس تریدر برای کسب سود می‌شود. به‌ یاد داشته باشید انسان مانند یک ربات توانایی کاردر بازار را ندارد و دارای احساسات و مولفه‌های دیگر در زندگی می‌باشد. هر معامله‌گری ممکن است در روزهایی از سال استرس و خستگی را تجربه کند. پوزیشن‌هایی که حد ضرر و حد سود منطقی و مطمئن بر اساس مدیریت سرمایه و ریسک را دارا هستند استرس کمتری را به تریدر وارد می‌کنند که باعث روند مثبت و رشد تریدر در بازار مالی می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *