روز معاملاتی یک تریدر

روز معاملاتی خود را چگونه شروع کنیم؟

شروع یک روز عالی برای معامله‌ گری نیازمند برنامه‌ریزی دقیق و یک روتین مناسب می‌باشد. به عنوان یک تریدر در بازار فارکس باید فاکتور های زیادی را چک کنید و دید واضحی از اخبار پیرامون خود داشته باشید. در نظر بگیرید که تغییراتی که در کندل ها می‌بینید ناشی از اثرات دنیای واقعی و تصمیمات دولت هاست و شما نباید خود را محدود به تحلیل تکنیکال و چارت کنید. از سویی دیگر برای سودآوری شما باید فاکتورهای درونی خود را درنظر داشته باشید، زیرا حالت روحی یک تریدر بر عملکرد و سودآوری بسیار تاثیر گذار است.

شما به عنوان یک معامله‌گر فارکس در چه ساعاتی از روز ترید می‌کنید؟ و تا چه حد به برنامه‌ریزی و چک کردن آیتم های پلن معاملاتی خود اهمیت می‌دهید؟

به قول معروف اگر در برنامه‌ریزی شکست بخورید، دارید شکست خود را برنامه‌ریزی می‌کنید. پس بهتر است برای یک روز معاملاتی از قبل خود را آماده کنید و برای تمامی‌اتفاقات محتمل یک راه حل داشته باشید.

 

شروع روز یک تریدر ؛ قدم اول

قبل از اینکه وارد بازار شوید بهتر است اخبار روز اقتصاد را چک کنید،آیا امروز که میخواهید معامله کنید خبر مهمی‌در راه است؟

در بعضی از روزهای سال جلساتی در سازما   ن های بین المللی برگزار می‌شود که نتیجه ی آن بر ارزش سهام و ارز کشورها تاثیر گذار می‌باشد. در بسیاری از موارد به صورت ماهانه و یا سالانه نرخ بهره ی بانکی در کشور هایی که به عنوان قطب اقتصادی شناخته می‌شوند اعلام می‌شود و این آمار بر بازار فارکس تاثیر عمیقی خواهد گذاشت. شما این اطلاعات را می‌توانید از سایت‌های اقتصادی مهم مانند بلومبرگ و فارکس فکتوری استخراج کنید و از نگاه فاندامنتال بازار را تحلیل کنید.

همچنین شما می‌توانید اخبار اقتصادی مهم را در اکانت توییتر سرمایه گذار برتر دنبال کنید.

تحلیل بازار فارکس

تحلیل بازار فارکس ؛ قدم دوم

شاید کلیشه باشد که بگوییم قبل از سفارش گذاری در بازار و انجام معامله، بازار را تحلیل کنید. اما جالب است بدانید بسیاری از معامله‌گران دچار سندروم فومو می‌شوند و در همان ابتدای ورود به بازار، بدون تحلیل و استراتژی شروع به معامله‌گری می‌کنند. سندروم فومو به این شکل است که معامله‌گر می‌ترسد که موقعیت های معاملاتی را از دست بدهد و به اصطلاح از بازار جا بماند و نتواند سود کند. از طرفی دیگر افرادی که دچار سندروم فومو می‌شوند علاقه مند به داشتن سرگرمی‌ و مشغول بودن هستند و از این که پشت مانیتور بیکار بمانند اذیت می‌شوند. در این اوقات معامله‌گران معمولا دست به ریسک ها نابه‌جا و خطرناک می‌زنند که احتمال ضرر در آنها بیشتر از سود است، زیرا تنها به دلیل بی‌حوصلگی و یا به دلیل طمع وارد پوزیشن می‌شوند.

در بسیاری از موراد معامله‌گران ضررهای جبران ناپذیری به دلیل پدیده ی سندرم فومو به اکانت خود وارد می‌کنند. در حالی که اگر به جای اکانت شخصی در پراپ تریدینگ مشغول به کار باشند و سرمایه ی اولیه ی آنها را یک سرمایه گذار فارکس تامین کند، میتوانند از گزند سندرم فومو بر اکانتشان در امان بمانند. برای مثال در معاملات بر روی اکانت های فاند سرمایه گذار برتر، شما ضررها را متحمل نمی‌شوید و فقط در سود ها مشارکت دارید.

معامله در فارکس

معامله در بازار فارکس ؛ قدم سوم

شاید فکر کنید که در نهایت تمام برنامه‌ریزی های ما به زدن دکمه ی sell و buy  ختم می‌شود. اما جالب است بدانید که پس از انجام معامله ی خرید یا فروش، تازه همه چیز شروع شده است. بسیاری از تریدرها تحلیل درستی از بازار دارند، حتی معامله هایشان در نقاط درست بازار می‌باشد اما در انتهای روز سودی را کسب نکرده اند. باید موشکافانه تر به این قضیه نگاه کرد، زمانی که شما یک سفارش در بازار قرار می‌دهید، باید طبق استراتژی خود عمل کنید. اگر لازم است که حد ضرر را تغییر دهید و به اصطلاح فری ریسک کنید، باید زمانی که قیمت به ناحیه ی سود رسید حد ضرر را در نقطه ی مناسب قرار دهید که در صورت معکوس شدن روند بازار دچار ضرر نشوید. اما اگر شما از آن دسته از تریدرها هستید که حد ضرر را تغییر نمیدهید، بهتر است در هیچ شرایطی در پوزیشن خود دخالتی انجام ندهید زیرا تمام برنامه‌ریزی های شما بر اساس استراتژی معاملاتی شماست و در صورت تغییر ناگهانی، بر روند سوددهی شما اثر مخربی خواهد گذاشت. بسیاری از معامله‌گران دچار ترس و اضطراب می‌شوند و توانایی ماندن در پوزیشن خود را ندارند،درحالی که یک تریدر ماهر با برنامه‌ریزی منظم و طبق قوانین خود اجازه میدهد تا بازار نوسانات خود را آزادانه داشته باشد، زیرا نوسان ذات بازار است و نباید اجازه بر شما سلطه پیدا کند. در نظر بگیرید که بازارگردان ها در بسیاری از مواقع شما را دچار شک و تردید می‌کنند تا از بازار سودی کسب نکنید.شما باید بدانید که برای موفقیت در مارکت صبر و حوصله از فاکتورهای اصلی به شمار می‌روند و شما تنها با صبر در نوسانات و رسیدن قیمت به تارگت می‌توانید سود زیادی را کسب کنید.

شروع روز تریدر

پایان بازار ؛ قدم نهایی

در انتهای روز معاملاتی ، سود یا ضرر مهم نیست. شما تلاش خود را کرده اید و طبق استراتژی خود پیش رفته اید. می‌دانید که این استراتژی برای شما در بلند مدت سودده خواهد بود.پس نیازی نیست نگران بالانس اکانت خود باشید. بهتر است با یک فنجان قهوه، خود را به آرامش دعوت کنید و ذهن خود را از اتفاقاتی که بر شما گذشت خالی کنید. فردا روزی دیگر خواهد بود و با امروز کاملا متفاوت است. بهتر است برای فردا برنامه‌ریزی کنید و در پایان روز معاملات خود را در ژورنال معاملاتی خود ثبت کنید. یک تاریخچه ی معاملاتی در بلند مدت راه را برایتان هموار خواهد کرد و یک دید کلی از روند سودآوری به شما خواهد داد. در نظر داشته باشید که شما نمی‌توانید کل روز را پشت چارت مشغول به تحلیل و معامله باشید، استرس و اضطراب در طولانی مدت بر روی سلامت ذهنی و جسمی‌ شما تاثیر منفی خواهد گذاشت. باید بدانیم که یک روز معاملاتی صرف نظر از خوب یا بد بودن، صرفا یک روز معاملاتی است. قدر سودهایتان را بدانید و از ضررهایتان تجربه کسب کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *