ژورنال معاملاتی چه کمکی به ما میکند؟

ژورنال معاملاتی چه کمکی به ما میکند؟

ژورنال معاملاتی :آیا می دانستید یک روش ساده و موثر وجود دارد که می تواند به شما کمک کند تا نقاط ضعف استراتژی معاملاتی خود را شناسایی کنید، نقاط ورود و خروج را به خوبی مشخص کنید و عملکرد معاملاتی خود را بهبود دهید؟

داشتن یک ژورنال معاملاتی بهترین راه برای بهبود یک برنامه معاملاتی است. برنامه معاملاتی، مجموعه ای از قوانین و دستورالعمل هایی است که شما برای معاملات خود دنبال میکنید و شامل استراتژی معاملاتی، مدیریت ریسک و روانشناسی معامله گر است.

ژورنال معاملاتی گزارشی است که می توانید از آن برای ثبت معاملات خود استفاده کنید. یک تریدر فارکس از این ژورنال برای بررسی معاملات قبلی خود استفاده می کند تا بتواند خود را ارزیابی کند.

این ژورنال ها اطلاعات ارزشمندی در مورد عملکرد معاملاتی یک تریدر ارائه می دهند. معامله گران با داشتن یک ژورنال دقیق می توانند نتایج معاملات خود را تجزیه و تحلیل کنند. تقریباً همه معامله‌گران حرفه ای از این ژورنال استفاده میکنند و به طور منظم نوشته های خود را مرور می‌کنند تا هر الگوی تکراری که منجر به شکست در معاملات می‌شود را شناسایی و حذف کنند.

نوشتن ژورنال معاملاتی یا همان ثبت روزانه معاملات یکی از حرفه ای ترین روش هایی هست که معامله گران موفق بازار فارکس انجام می دهند و در تشخیص مشکلات روانشناسی و تحلیلی بسیار اثر گزار است. ژورنال های معاملاتی در بلند مدت ابزاری بسیار کارآمد برای بررسی نحوه عملکرد شما در بازار فارکس می باشد.

ژورنال های معاملاتی به شما کمک می کنند تا اشتباهات معاملاتی خود را شناسایی کنید و یک استراتژی معاملاتی دقیق تنظیم کنید. به‌علاوه، با مرور منظم معاملات گذشته خود، می‌توانید هر گونه الگوی رفتاری را که منجر به شکست در معامله شده است را شناسایی کنید.

ژورنال معاملاتی به شما کمک میکند که:

  • یک سند از هر آنچه که در یک معامله انجام می دهید، داشته باشید و هر زمان که خواستید، آنها را بررسی کنید.
  • نقاط ضعف و قوت استراتژی های معاملاتی خود را شناسایی کنید.
  • فردی منظم در موقعیت های مختلف معاملاتی شوید.
  • احساس غالب در معامله گری خود را پیدا کنید.
  • از تصمیمات هیجانی و احساسی که موجب ضرر و زیان شما می شود، جلوگیری کنید.
  • در انجام معاملات مسئولیت پذیر شوید.
  • با برنامه ریزی دقیق و سنجیده وارد معاملات شوید.
  • پیشرفت‌های معاملاتی خود را پیگیری کنید و تجزیه و تحلیل عملکردتان را بررسی کنید.
  • استراتژی های معاملاتی سودآور داشته باشید.

نکات ژورنال معاملاتی

در ژورنال معاملاتی چه چیز هایی را باید رعایت کرد؟

هر ژورنال باید دارای هفت ستون مهم باشد؛ نوشتن ژورنال می تواند در فایل اکسل یا دفتر شخصی صورت بگیرد. شما باید هرروز معاملات خود را بدون هیچ کم و کاستی در ژورنال وارد کنید.

تاریخ معامله: شما باید زمان ورود و خروج یک معامله را به درستی وارد کنید.

نماد معامله: شما باید اسم نمادی که در آن معامله می کنید را ثبت کنید.

سشن معامله: در این ستون باید سشن معاملاتی که معامله خود را در آن باز کرده اید بنویسید؛ به طور مثال؛ سشن لندن، نیویورک یا …

مدیریت ریسک: در این ستون باید ذکر کنید که آیا ریسک مورد نظر را در معامله رعایت نمودید یا خیر

حالت روانی ورود به معامله: در این ستون، احساستان در هنگام باز کردن معامله را یادداشت کنید؛ احساس ترس داشتید، استرس یا هر حالت دیگری که در هنگام ورود به معامله داشتید.

عمل به استراتژی: آیا هنگام معامله به استراتژی خود عمل کردید؟ اگر خیر حتما دلیل آن را بنویسید و در صورتی که به استراتژی خود پایبند بودید آن را تیک بزنید.

مدیریت معامله: در این ستون تمام پارامترهای مدیریتی که در معامله انجام دادید را ذکر کنید و اگر جواب خیر است دلیل آن را بنویسید؛ مثلا: دستی بستن معامله یا جا به جایی حد ضرر.

علاوه بر موارد اصلی می توانید عناوین دیگری را که در ارزیابی عملکرد معاملاتی خود مهم می دانید، اضافه کنید؛ به طور مثال:

اخبار بازار: یک ستون جداگانه را می توانید به بررسی اخبار روز بازار اختصاص بدهید؛ به عنوان مثال: آیا انتظار می رود بانک مرکزی در جلسه بعدی نرخ ها را افزایش دهد یا نرخ تورم و رشد اقتصادی همواره ناامید کننده است؟

دلایل انجام معامله: اینکه چرا یک معامله مشخص را انجام دادید.

نمودارها: افزودن نمودار قیمت به ژورنال معاملاتی خود برای هر معامله، به تجزیه و تحلیل و بهبود استراتژی معاملاتی شما کمک می کند.

 

چگونه یک ژورنال معاملاتی در اکسل بسازیم؟

ساخت یک ژورنال در اکسل بسیار ساده است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که تمام عناوین ذکر شده در بالا و همچنین سایر عنوان هایی را که ممکن است برایتان مفید باشند، در ژورنال خود قرار دهید. به عنوان مثال، می توانید یک صفحه با ستون های زیر ایجاد کنید:

نمونه یک ژورنال معاملاتی

ما با پوزیشن خرید یورو/دلار آمریکا، با قیمت ورودی 1.16، حد ضرر 1.15 و حد سود 1.17 وارد شده ایم. حجم معامله ما 50000 یورو یا 0.5 لات استاندارد است.

دلایل حجم معامله حد سود حد ضرر نقطه ورود نوع معامله نماد بازار تاریخ
شکست مقاومت 0.5 1.17 1.15 1.16 خرید یورو/دلار فارکس 12 دسامبر

ارزش واقعی هر ژورنال این است که باعث می شود الگوهای مهم را انتخاب و الگوهای تکراری معاملات شکست خورده را شناسایی کنید؛ همچنین تفسیرها را مطالعه کنید تا سرنخ هایی در مورد چگونگی جلوگیری از اشتباهات مشابه در آینده پیدا نمایید و سعی کنید استراتژی معاملاتی خود را بر این اساس بهبود ببخشید.

 

اکسل ژورنال معاملاتی

به عنون مثال: آیا یک معامله خلاف روند انجام دادید یا خیر؟

داشتن یک ژورنال و یک استراتژی هوشمند، برای افزایش عملکرد و کسب اطمینان در معاملات فارکس و رسیدن به موفقیت و فاند امن ضروری است. هدف از ژورنال معاملاتی، نظارت بر عملکرد استراتژی معاملاتی و توانایی شما برای اجرای موفقیت آمیز آن است. داشتن یک استراتژی معاملاتی سنجیده، کلید موفقیت در معامله گری است.

ما در این مقاله درباره مفهوم ژورنال معاملاتی و اینکه نوشتن آن چه کمکی به معامله‌گرها می‌کند، پرداختیم؛ همچنین به نحوه ساخت این ژورنال نیز اشاره کردیم. اگر به دنبال یک سرمایه گذار فارکس برای ترید خود هستید شرکت سرمایه گذار برتر این فرصت را به شما میدهد که بتوانید یک فاند امن را برای خود به ارمغان بیاورید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *