Fomc چیست؟

اخبار مهم دنیای فارکس ؛ FOMC چیست؟

در سال 1913 بانک مرکزی آمریکا یا همان سیستم فدرال رزرو«Federal Reserve System » توسط رئیس جمهور وودرو ویلسون و کنگره ایالات متحده ایجاد شد تا ثبات قیمت و رشد اقتصادی برای آمریکا را کنترل کند. سیستمی‌ که تا به امروز کار خود را به بهترین نحو ممکن انجام داده و ایالات متحده‌ی آمریکا را تبدیل به بزرگترین اقتصاد جهان کرده است.

تصمیماتی که فدرال رزرو اتخاذ می‌کند جزو مهمترین وقایع تقویم اقتصادی جهان می‌باشد و تاثیر زیادی بر روی اقتصاد آمریکا، نرخ دلار، طلا، بازار سهام و اوراق بهادار دارد. بانک مرکزی آمریکا به وسیله‌ی سه ابزار (نسبت نقدینگی و ذخایر- نرخ تنزیل – عملیات بازار آزاد )اقتصاد آمریکا را کنترل می‌کند. این سه ابزار به فدرال رزرو کمک کرده تا عرضه و تقاضای میزان پولی که سپرده گذاران در بانک مرکزی قرار داده اند و بر نرخ بهره و وجوه فدرال تاثیر گذار است را تنظیم کند.

بخوانید : سود کردن از بانک های معتبر فارکس

FOMC چیست؟

اصطلاح FOMC که مخفف Federal Open Market Committee می‌باشد به معنی کمیته بازار باز فدرال است.این کمیته مسئول تصمیم گیری در مورد عملیات بازار باز است که‌ یکی از 3 ابزار سیاست پولی فدرال رزرو می‌باشد.

کمیته‌ی FOMC دوازده عضو دارد که عضو اول آن رییس بانک فدرال رزرو نیویورک است. 7 عضو دیگر جزو شورای حکام فدرال رزرو یا همان هیئت رئیسه‌ی فدرال رزرو هستند؛ و 4 عضو دیگر به صورت چرخشی به مدت‌های یک ساله از روسای بانک‌های بوستون، فیلادلفیا، ریچموند، سنت لوئیس، کلیولند، آتلانتا، دالاس، شیکاگو، مینیاپولیس، کانزاس سیتی و سانفرانسیسکو انتخاب می‌شوند.

در طول این جلسات سایر مقامات فدرال رزرو هم شرکت می‌کنند ونظرات خود را در مورد پیشبینی اقتصاد جهانی و سیاست پولی آمریکا ارائه می‌دهند اما حق رای در جلسه را ندارند، در جلسات FOMC تنها 12 عضو تعیین شده دارای حق رای هستند.

این سیستم انتخاباتی تضمین می‌کند که همه‌ی مناطق ایالات متحده‌ی آمریکا در FOMC به صورت عادلانه نماینده داشته باشند. جلسات این کمیته در مورد نرخ بهره بر سایر فاکتورهای اقتصادی مانند نرخ بهره کوتاه مدت، نرخ برابری ارزها، نرخ (خدمات و کالا) و حتی میزان اشتغال تأثیر قابل توجهی دارد.

تاثیر FOMC بر ترید

تاثیرات گزارش FOMC بر روی بازار فارکس

گزارش FOMC و NFP را جزو نشانگر‌های اصلی اقتصاد آمریکا میدانیم؛ این گزارشات سلامت و پویایی بزرگترین اقتصاد جهان را نشان میدهند. تحلیلگران و اقتصاددانان از تمام جهان نشست‌های این کمیته را رصد می‌کنند. این گزارشات بر روی اقتصاد آمریکا، قیمت فلزات، نفت جهانی و دیگر ارزها تاثیر گذار می‌باشد.

‌معامله‌گران پراپ تریدینگ که ترید بدون سرمایه‌ شخصی را انتخاب کرده اند، در تحلیل فاندامنتال خود از بازار اسم FOMC را به دفعات شنیده اند و تاثیرات آن را بر روی بازار فارکس به خوبی می‌دانند.

بازار اغلب در زمان انتشار صورت جلسات و گزارشات FOMC نوسانات شدیدی را تجربه می‌کند و شما با دانستن زمان برگزاری جلسات میتوانید تصمیم خود را برای معامله و یا دوری از بازار بگیرید. در نظر داشته باشید برای در امان ماندن از نوسانات شدید بازار بهتر است در زمان برگزاری جلسات از انجام معاملات با ریسک زیاد خودداری کنید.

سرمایه گذار برتر برای محافظت از سرمایه‌ی ‌معامله‌گران خود ، معامله در زمان خبر FOMC را ممنوع اعلام کرده است.در این قانون شما 2 دقیقه قبل و 2 دقیقه بعد از انتشار خبر FOMC نباید وارد پوزیشن شوید و در معاملات خود از لحاظ حد ضرر و حد سود تغییری به وجود آورید. پس از این زمان شما میتوانید با خیال راحت به معاملات خود ادامه دهید.

اما برای پیشبینی و تحلیل فاندامنتال تنها دانستن زمان برگزاری جلسات کافی نمی‌باشد و شما باید گزارشات و صورتجلسه‌ی کمیته را مطالعه کنید. در گزارشات و سخنرانی‌های این کمیته،رییس فدرال رزرو نیویورک در سخنان خود به صورت ملموس از پیشبینی‌های اقتصادی و تصمیمات حیاتی بانک مرکزی برای اقتصاد کشور صحبت میکند. شما با بررسی گزارشات فدرال رزرو میتوانید سرنخ‌های مهمی‌ از موضع بانک مرکزی در قبال دلار آمریکا و سیاست‌های پولی پیدا کنید. با تحلیل گزارشات این کمیته‌ می‌توانیم موضع بانک مرکزی را برای در پیش گرفتن سیاست‌هاوکیش یا داویش پیشبینی کنیم.

سیاست هاوکیش بر ترید

سیاست‌ هاوکیش (سیاست شاهین)

سیاست‌ هاوکیش یا انقباضی به این معنیست که بانک مرکزی در تلاش است که نرخ تورم را کنترل کند و آن را پایین نگه دارد.در این صورت نرخ بهره را بالا میبرد تا جامعه سرمایه‌ی خود را در بانک قرار دهند و سود سپرده گذاری دریافت کنند. همزمان به دلیل نرخ بهره‌ی بالا جامعه از دریافت وام امتناع می‌کنند.در این صورت نقدینگی در جامعه پایین می‌آید و همزمان تورم کنترل می‌شود. در سیاست‌ هاوکیش ارزش دلار آمریکا بالا میرود.

بخوانید : چطور از خبر cpi سود کنیم؟

سیاست داوویش در فارکس

سیاست داویش (سیاست کبوتر)

در سیاست داویش بانک مرکزی در تلاش است که از رکود اقتصادی و کاهش قیمت‌ها جلوگیری کند. رویکرد اصلی این سیاست پایین آوردن نرخ بهره‌ی بانکی است؛ در این حالت استقراض وام از بانک برای جامعه به صرفه خواهد بود زیرا سود زیادی را در بازپرداخت خود به بانک ندارند. با استفاده از این سیاست پولی جامعه به دریافت وام برای گسترش کسب و کار خود و ایجاد شغل تشویق می‌شوند.از طرفی دیگر به دلیل نرخ بهره‌ی پایین تمایل جامعه برای دریافت وام به منظور خرید کالا و خدمات بالا میرود. در سیاست داویش به دلیل ایجاد نقدینگی بالا، ارزش دلار پایین می‌آید.

اکنون می‌توانیم بگوییم اگر شما به عنوان یک ‌معامله‌گر با تحلیل جلسات و گزارشات FOMC به این نتیجه رسیدید که فدرال رزرو سیاست‌هاوکیش را در پیش گرفته است. به فکر خرید دلار در معاملاتتان باشید. همچنین اگر فدرال رزرو سیاست داویش را انتخاب کرده باشد باید به فکر فروش دلار باشید زیرا ارزش آن کاهش خواهد یافت.

بخوانید : صفر تا صد ارز USD

تاثیر FOMC بر روی فلزات، نرخ بهتر است بدانید که گزارشات FOMC بر روی طلا هم تاثیر بسزایی دارد، اگر ارزش دلار یا نرخ بهره افزایش یابد، باعث کاهش قیمت طلا خواهد شد. و اگر FOMC آینده‌ی اقتصاد آمریکا را منفی پیشبینی کند، قیمت طلا افزایش خواهد یافت.

شاخص سهام با نرخ بهره رابطه‌ی عکس دارد؛ نرخ بهره‌ی زیاد باعث می‌شود سرمایه به بانک‌ها جذب شود. از طرفی دیگر هزینه‌ی شرکت‌ها برای گرفتن وام بالا می‌رود. بنابر این با افزایش نرخ بهره، شاخص‌های سهام آمریکا مانند نزدک کاهش می‌یابد.

شما به عنوان یک معامله گر بازار فارکس باید فاکتورهای فاندامنتال را به خوبی بشناسید تا در زمان مناسب از این اخبار سود خود را از بازار به دست آورید.