در چه ساعتی از روز معامله کنیم؟

در چه ساعاتی از روز معامله کنیم؟

فارکس به عنوان یکی از بزرگترین بازارهای بین المللی تقریبا 24 ساعته و 5 روز در هفته باز است. روزهای شنبه و یکشنبه را به عنوان روزهای تعطیل فارکس و بانک‌های جهانی می‌شناسیم. در بازار فارکس می‌توانید بر روی جفت ارزها معامله و کسب سود داشته باشید. ارزهای ملی کشورها با اقتصاد‌های کلان را می‌توان در بازار فارکس معامله کرد . برای مثال ارز‌های دلار یورو ین و پوند از مهمترین ارز‌های فارکس به شمار می‌آیند.

ارزش هرکدام از این ارزها را بانک‌های کشور مبدا بر اساس عرضه و تقاضا و فاکتور‌های مهم دیگر تعیین می‌کنند. برای مثال برای تعیین ارزش دلار آمریکا باید منتظر بمانیم تا بانک‌های آمریکا شروع به کار کنند و نرخ دلار آمریکا اعلام شود.  همچنین برای ارزش گذاری ین ژاپن باید منتظر باز شدن بانک‌های توکیو بمانیم. سرمایه گذار برتر به منظور ساخت یک فضای رقابتی و حرفه ای برای تریدینگ با برترین بروکر ها و تامین کنندگان نقدینگی همکاری دارد تا معامله گران بتوانند بر روی تمام ارزهای جهانی معامله و سودآوری مستمر داشته باشند.

زمان باز شدن بازار توکیو

معامله گران حرفه ای روز خود را با کدام بازار شروع میکنند؟

بازار فارکس با  طلوع آفتاب در شرقی ترین قطب اقتصادی که شهر سیدنی در استرالیا است شروع به فعالیت می‌کند. پس از ساعاتی بزرگترین قطب اقتصادی آسیا یعنی توکیو فعالیت خود را شروع می‌کند و نقدینگی بازار بیشتر می‌شود. توکیو به تنهایی 4 درصد از نقدینگی کل فارکس و بازار جهانی ارز را به خود اختصاص می‌دهد. اما هنوز غول‌های اقتصاد جهان وارد نشده اند. پس از چند ساعت از فعالیت‌ توکیو، بانک‌های لندن که بزرگترین مرکز مبادلات یورو و پوند می‌باشد وارد چرخه بازار جهانی می‌شوند و نقدینگی بازار به شدت بالا می‌رود.

بسیاری از معامله‌گران روز خود را در سشن معاملاتی بورس لندن شروع می‌کنند زیرا نقدینگی بازار بالاتر می‌باشد و قیمت‌ها واقعی تر نشان داده می‌شوند. در این میان بازار توکیو و سیدنی بسته می‌شوند و نوبت به بزرگترین قطب اقتصادی جهان یا همان نیویورک می‌رسد. بازار نیویورک و لندن  دارای همپوشانی هستند و تقریبا 4 ساعت در روز همزمان سشن معاملاتی نیویورک و لندن باز می‌باشند که جذاب ترین تایم برای معامله‌گری محسوب می‌شود.

تصمیمات و اخبار مهم اقتصاد کلان همچنین اخبار فدرال رزرو که مهمترین اخبار دنیای اقتصاد می باشد در بیشتر اوقات در این همپوشانی رخ می‌دهد و در ابتدای سشن معاملاتی نیویورک منتشر می‌شود. بازار فارکس با بسته شدن بازار نیوروک به اتمام می‌رسد و سپس دوباره در سشن معاملاتی سیدنی برای روز بعد شروع به کار می‌کند. شما میتوانید با همکاری با یک پراپ فرم به عنوان یک سرمایه گذار فارکس ، در تمام سشن های معاملاتی مشغول به ترید و سودآوری مستمر در 24 ساعت در روز و 5 روز  درهفته باشید.

در جدول زیر زمان شروع و پایان سشن‌های معاملاتی به وقت تهران را می‌توانید مشاهده کنید.

بهترین زمان ترید در ایران

بهترین تایم برای ترید در ایران 

همانطور که اشاره کردیم بهترین زمان برای معامله در بازار فارکس  همپوشانی بازار لندن و نیویورک می‌باشد. در این همپوشانی تقریبا تمام بانک‌ها بزرگ اروپا و آمریکا مشغول فعالیت هستند و نقدینگی به بالاترین حد ممکن می‌رسد. این همپوشانی از ساعات ابتدایی بازار نیویورک یعنی 16:30 به وقت تهران شروع می‌شود و در بسته شدن بازار لندن یعنی 20:30 به وقت تهران به پایان می‌رسد. تقریبا 4 ساعت در روز بازار بیشترین نقدینگی را تجربه میکند.

البته باید بدانید که شما به عنوان یک معامله‌گر می‌توانید در تمام سشن‌های معاملاتی وارد پوزیشن شوید و از بازار کسب سود داشته باشید. اما در تایم‌هایی مانند 16:30 تا 20:30  که نقدینگی بازار بیشتر است، شما کمترین اسپرد و اسلیپیچ را در معاملات خود تجربه می‌کنید. البته در زمان انتشار اخبار مهم این قضیه معکوس می‌شود و اسلیپیچ و اسپرد به شدت بالا می‌رود و احتمال ضرر ناگهانی در معاملات وجود دارد.

پس مهم است که در هر سشن معاملاتی به اخبار اقتصادی توجه ویژه ای داشته باشید. در طرف دیگر این موضوع زمان‌هایی وجود دارد که نقدینگی بازار به شدت پایین می‌باشد و توصیه نمی‌شود که در این سشن‌های معاملاتی کار کنید. برای مثال در سشن معاملاتی سیدنی که به وقت ایران از ساعت 01:30 شروع می‌شود تا شروع سشن توکیو یعنی 03:30 نقدینگی بازار در پایین ترین حد خود قرار دارد زیرا تنها بانک‌های کوچک استرالیا در این سشن معاملاتی فعالیت دارند. بهتر است که شما این 2 ساعت از شب را به استراحت اختصاص دهید و اگر قصد معامله در سشن آسیا  با بالاترین نقدینگی را دارید منتظر باز شدن بازار توکیو بمانید.

زمان باز شدن بازار فارکس

معامله گران سویینگ ترید چطور باید فعالیت داشته باشند؟

به یاد داشته باشید اگر شما یک معامله‌گر سویینگ ترید می‌باشید و معاملات شما چندین روز باز می‌باشد. باید به سواپ شبانه توجه خاصی داشته باشید.نرخ بهره شبانه، که با نام “rollover fee” شناخته می‌شود، به معنی  نرخی است که اگر شما یک پوزیشن را یک شبه باز نگه دارید، برای شما محسابه می‌شود.

این مقدار از سواپ تفاوت نرخ بهره بین دو جفت ارزی است که معامله می‌کنید. سواپ شبانه با توجه به خرید یا فروش بودن پوزیشن شما محاسبه می‌شود. اگر معامله شما تا فردا باز بماند، بسته به اینکه نرخ بهره معامله منفی یا مثبت است، سود یا زیان نهایی معامله تغییر خواهد کرد. پس امکان دارد که در سواپ شبانه به سود شما اضافه شود و یا اینکه از سود شما کسر شود.

با این تفاسیر، شما به عنوان یک تریدر باید سشن معاملاتی خود را طبق استراتژی معاملاتی خود انتخاب کنید و  در ساعات مشخص در بازار حضور داشته باشید. در نظر داشته باشید که مدیریت سرمایه و ریسک را در معاملات خود رعایت کنید تا سودآوری مستمر در بازار فارکس و پراپ تریدینگ داشته باشید.