اندازه پوزیشن در فارکس

اندازه پوزیشن چیست و چگونه آن را در معاملات روزانه محاسبه کنیم؟

اندازه پوزیشن یک مفهوم مهم در بازار مالی است. با این که معاملات بزرگتر می‌تواند به شما کمک کند تا پول بیشتری کسب کنید، معاملات کوچکتر معمولا امن‌تر هستند. به عنوان یک معامله‌گر، همیشه باید قبل از شروع فعالیت خود، اندازه‌ی سبد خود را به خوبی محاسبه کنید.

(Position size) مفهومی مهم و کاربردی برای تریدر فارکس و سرمایه‌گذاران بلند مدت است، همانطور که از عنوان آن پیداست، به اندازه معاملاتی اشاره دارد که شما انجام می‌دهید و می‌تواند سود و زیان و دوام شغلی شما را به عنوان یک معامله گر تعیین کند.

در مقاله‌ی‌ پیش رو به این موضوع خواهیم پرداخت که اندازه پوزیشن چیست و چگونه می‌توانید از آن در بازار مالی به خوبی استفاده کنید؟

بخوانید : محاسبه حد ضرر در ترید

نقش پوزیشن در معاملات سهام چگونه است؟

اندازه پوزیشن نقش اساسی در تعیین موفقیت معاملات در بازارهای مالی دارد. دو روش اصلی برای استفاده از آن در بازار سهام وجود دارد؛ نوع اول برای سهام‌هایی که با قیمت کمتر از 1 دلار معامله می‌شوند و گونه‌ی بعدی برای سهام‌هایی با قیمت بیش از ۲۲۰ هزار دلار است.

بخوانید : چطور بهترین ستاپ معاملاتی را داشته باشیم؟

معاملات کوچک

اکثر معامله‌گران به راحتی می‌توانند سهامی با قیمت کمتر از 5 دلار بخرند، اما تعداد کمی از آنها می توانند سهامی با قیمت بیش از ۲۰۰ هزار دلار دریافت نمایند. بنابراین اکثر معامله‌گران کوچک روی سهام‌هایی با مبلغ پایین‌تر تمرکز می‌کنند. علاوه بر این با یک حساب 1000 دلاری، می‌توان سهام بیشتری را خریداری و در صورت افزایش ارزش آن نیز سود بیشتری حاصل نمود.

پاره سهم‌

اخیراً بسیاری از کارگزاری‌های آنلاین شروع به ارائه پاره سهم به مشتریان خود کرده‌اند. یعنی شرکت به شما اجازه می‌دهد تا بخشی از سهام را خریداری کنید. در مثال بالا اگر 1000 دلار دارید، می توانید به راحتی 0.0045 سهام یک شرکت را خریداری کنید.

مدیریت پوزیشن گیری در فارکس

اندازه پوزیشن در معاملات فارکس

همانطور که گفته شد، اندازه موقعیت، مفهومی است که به اندازه بازار سهام در بازار فارکس نیز مهم است، زیرا می‌تواند باعث دوام یا از بین رفتن حرفه‌ی یک سرمایه گذار فارکس روزانه شود. برخلاف سهام، اندازه‌ی موقعیت فارکس به دلیل نحوه عملکرد آن کمی پیچیده است. کارگزاران فارکس حجم را به شکل لات مبادله می‌کنند؛ به طور معمول اندازه‌ی لات از 0.01 شروع می‌شود و بالاتر می‌رود.

بخوانید : نوسان یا Volatility در ترید یعنی چه

برای مثال، اگر ۵ هزار دلار دارید، ابتدا باید درصدی را که می‌خواهید ریسک کنید، بررسی کنید. اگر 1% ریسک می‌کنید به این معنی است که حداکثر ضرری که می‌خواهید ریسک کنید 50 دلار است. سپس باید این مقدار را بر حد ضرر تقسیم کنید تا مقدار هر پیپ را پیدا کنید.

در این صورت، 50 دلار را بر 200 پیپ تقسیم کنید و به ازای هر پیپ به عدد 0.25 دلار می‌رسید. در مرحله‌ی آخر باید مقدار هر پیپ را در نسبت مقدار واحد/پیپ شناخته شده ضرب کنید. اگر از 10 هزار واحد برای یک لات کوچک استفاده کنیم، ارزش آن 2500 واحد ارز خواهد بود.

از آنجا که این محاسبه فرآیندی نسبتا طولانی است، بسیاری از معامله‌گران از یک ماشین‌حساب پیپ رایگان استفاده می‌کنند که توسط چندین پلتفرم مانند Investing و MyFxBook ارائه شده است.

ریسک به ریوارد در فارکس

 

نحوه‌ی تعیین اندازه پوزیشن در فارکس

بدیهی است که نمی‌توان این کار را بدون توجه به برخی ملاحظات یا به صورت شانسی انجام داد. مثبت اندیشی برای یک تریدر فارکس مهم است، اما مثل همیشه این نوع نگرش نباید حساب معاملاتی شما را در معرض خطر قرار دهد.

روش‌ها و تکنیک‌های مختلفی برای محاسبه اندازه موقعیت شما وجود دارد و چندین فاکتور را باید هنگام تعیین اندازه معاملات خود در نظر بگیرید که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.

بخوانید : تحلیل تکنیکال بهتر است یا پرایس اکشن

سطح تجربه

ابتدا باید سطح تجربه خود را در نظر بگیرید. بسیاری از معامله‌گران تازه‌کار باید در اوایل کار خود، ​​معاملاتشان را با قیمت پایین شروع کنند. این کار کمک می‌کند تا بتوانند استراتژی‌های خود را بیازمایند و در عین حال کمترین مقدار پول خود را به خطر بیاندازند.

اندازه حساب

فاکتور دوم، اندازه‌ی حساب است. اگر یک حساب ۱۰ هزار دلاری دارید، باید معاملات کوچکتری نسبت به شخصی با حساب ۱ میلیون دلاری انجام دهید. این کار منطق ساده‌ای دارد. به عنوان مثال: اگر معامله‌ی شما ضرر بزرگی بدهد، جبران زیان زمانی که حساب بزرگی دارید، راحت‌تر از یک حساب کوچکتر خواهد بود.

position sizing

فرمول اندازه‌گیری پوزیشن

برای مثال، اگر دارای 5,000 دلار هستید و قصد دارید 1% از سرمایه خود را ریسک کنید، باید حداکثر زیان خود را به میزان 50 دلار در نظر بگیرید. این مقدار باید بر حد ضرر مورد نظر تقسیم شود تا مقدار پیپ به دست آید. سپس، با تقسیم 50 دلار بر 200 پیپ، به ارزش هر پیپ 0.25 دلار دست می‌یابید. این مقدار در نهایت با حجم معامله (برای مثال، 10,000 واحد برای یک لات کوچک) ضرب می‌شود تا اندازه موقعیت نهایی مشخص گردد.

استفاده از ماشین‌حساب‌های پیپ می‌تواند این فرآیند را ساده‌تر کند، که از طریق پلتفرم‌هایی مانند Investing و MyFxBook در دسترس هستند.

در نهایت، تعیین اندازه پوزیشن در فارکس نیازمند در نظر گرفتن عواملی مانند سطح تجربه، اندازه حساب، اعتماد به معامله و نوسانات بازار است. توجه به نسبت ریسک به پاداش و داشتن آگاهی از خطرات استفاده از اهرم و اندازه‌های موقعیت بزرگ، برای حفظ سرمایه و دستیابی به موفقیت در معاملات ضروری است.

 

اعتماد معاملاتی

سوم، اعتماد معاملاتی هم باید در اندازه موقعیت نقش داشته باشد. گاهی اوقات تقریباً مطمئن هستید که سهام چگونه معامله می‌شود. به عنوان مثال: اگر یک شرکت گزارش درآمدهای بالای خود را منتشر کند، تقریباً مطمئن هستید که سهام آن جهش می‌کند؛ در چنین حالتی می توانید یک معامله‌ی نسبتاً بزرگ انجام دهید. با این حال، چنین فعالیت بزرگی باید حد ضرر اندکی داشته باشد تا مطمئن باشید که می‌توانید به راحتی سود کسب کنید.

نوسانات بازار باید در تعیین اندازه موقعیت به شما کمک کند. در دوره‌هایی با نوسانات بالا، معاملات نسبتاً کوچکی را انجام دهید تا بدون ریسک مالی زیاد، از مزیت این دوره استفاده کنید و یک پراپ تریدینگ خوب را تجربه نمایید.

 

نسبت ریسک به ریوارد

شما همیشه باید هنگام تعیین اندازه‌ی موقعیت خود، نسبت ریسک به پاداشتان را در نظر بگیرید. به عنوان مثال: اگر هدف شما ریسک حداکثر 5% در هر معامله است و یک حساب ۲۰ هزار دلاری دارید، باید مطمئن شوید که حد ضرر شما برای هر معامله ای که شروع می کنید 1000 دلار است.

 

خطر اندازه‌های موقعیت خطرناک

بسیاری از معامله گران روزانه‌ی تازه‌کار، به دو دلیل عمده پول زیادی را از دست می‌دهند؛ آن‌ها حساب‌های خود را با یک اهرم بزرگ باز می‌کنند و سپس از اندازه‌های موقعیت بزرگ استفاده می‌کنند. هدف آن‌ها این است که در زمانی کوتاه پول زیادی به دست آورند. مطمئناً اگر معاملات در مسیر خوبی پیش برود، نسبت به افرادی که اهرم مالی و اندازه معاملات کوچک دارند، درآمد بیشتری بدست خواهند آورد.

با این حال در بازار مالی، همه چیز همیشه درست پیش نمی‌رود و حتی بهترین معامله‌گران نیز هر هفته ضرر می‌کنند. به این ترتیب زمانی که این اتفاق می‌افتد، معمولاً این احتمال وجود دارد که تعداد معاملات بازنده قابل توجه باشد. پس توصیه می‌کنیم زمانی که تازه کار هستید از اهرم با مبلغ کم استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *