منظور از Volatility یا نوسان در فارکس چیست؟

منظور از Volatility یا نوسان در فارکس چیست؟

نوسان در فارکس: برای داشتن تعریفی ساده باید بگوییم نوسان عبارت است از تغییرات در قیمت یا ارزش یک سهم یا کل بازار در یک دوره زمانی معین. که می‌توان آن را با مقایسه بازده فعلی یا مورد انتظار در برابر میانگین ارزش سهام یا بازار اندازه گیری کرد و به طور معمول نشان دهنده یک تغییر مثبت یا منفی بزرگ است.

Volatility چیست؟

تقریبا غیرممکن است که وقتی توییتر را باز می‌کنیم یا اخبار شبانگاهی گوش می‌دهیم، چیزی در مورد بازار سهام نبینیم یا نشنویم. یک روز شاخص  S&P 500 بالا می‌رود و روز دیگر شاخص داوجونز Dow Jones  سقوط می‌کند. یک کارشناس مالی پیش بینی می‌کند که این بازار صعودی تا آینده نزدیک هم ادامه خواهد داشت. کارشناس دیگری شما را تشویق می‌کند که دارایی‌های خود را جای دیگری ببرید، زیرا بازار نزولی در راه است.

با همه‌ی این‌ها، بازار سهام همچنان به صعود و سقوط خود ادامه می‌دهد و به تغییرات رو به بالا و پایین در قیمت سهام و بازار، نوسان (Volatility) گفته می‌شود. به همین دلیل است که بسیاری از آمریکایی‌ها سرمایه گذاری را ترسناک می دانند، اما در حقیقت نباید اینطور باشد.

بخوانید : تحلیل تکنیکال بهتر است یا پرایس اکشن؟

حرکت بازار مثل طلوع و غروب خورشید، امری طبیعی است. اما دقیقا به چه معناست؟ چرا رخ می دهد؟ و چه تاثیری بر شما به عنوان یک سرمایه گذار فارکس دارد؟ موضوعی‌ست که در ادامه این مطلب سرمایه گذار برتر به آن ها پاسخ میدهد.

 

انواع نوسان در فارکس

انواع نوسان در فارکس

ممکن است نوسانات را تشخیص ندهید، اما حتما داستان‌های متعددی در موردشان شنیده اید. به عناوینی مانند نوسانات دقیقه به دقیقه رمزارزهای پایه مانند بیت کوین، افزایش ارزش یک استارتاپ پس از گزارش‌های فصلی امیدوارکننده یا سقوط ناگهانی سهامی پس از کناره گیری بحث برانگیز مدیر عامل شرکت فکر کنید.

  1. نوسانات تاریخی سالانه: تغییرات تاریخی سالانه، نوسانی است که در قالب یک سال ارائه می‌شود؛ به عنوان مثال بازار سهام در سال گذشته چقدر نوسان داشته است.
  2. نوسانات ضمنی: روشی برای تخمین نوسانات آتی سهام است.
  3. شاخص نوسان CBOE یا VIX: شاخص نوسان VIX ، که گاهی اوقات “شاخص ترس” نامیده می‌شود، چیزی است که بیشتر معامله گران هنگام تصمیم‌گیری در مورد معامله سهام به آن توجه می‌کنند. این شاخص که توسط بورس اختیار معامله شیکاگو (CBOE) محاسبه می‌شود، معیاری برای سنجش حرکات مورد انتظار بازار از طریق گزینه های شاخص S&P 500 است.

بخوانید: حد ضرر یا Stop Loss در ترید چیست؟

 

Volatility

دلایل بروز نوسان در فارکس

این امر هرروز در بازارهای مالی اتفاق می‌افتد و دلیل آن می‌تواند خود سهام،گروه مرتبط با سهم یا موارد دیگر باشد.  برخی از سهام‌های کوچک‌تر و ارزان‌تر «penny stocks » را در نظر بگیرید، آن‌هایی که کمتر از 1 دلار معامله می‌شوند، یا مواردی که در صنایع نوظهور یا غیرقانونی (مانند شرکت‌های ماری‌جوانا یا رمزارزها) هستند، اغلب هر روز با نوسانات شدید مواجه می‌شوند.

گاهی أوقات نیز کل بخش‌ها از تغییر در سیاست‌های دولت آسیب می‌بینند، مانند زمانی که بخش صنعت بازارهای مالی پس از شکست در مذاکرات تجاری بین ایالات متحده و چین سقوط کرد.

زمانی که شرکت های دولتی گزارش های فصلی خود را منتشر می‌کنند، بروز نوسان در بازار رایج است. این گزارش‌ها برای یک تریدر فارکس مهم هستند، زیرا رشد و درآمد هر سال شرکت را بررسی می‌کنند که می‌تواند به پیش‌بینی درآمدهای بالقوه کمک کند یا در رابطه با آینده آن شرکت هشدار بدهد.

بخوانید : اندازه پوزیشن چیست و چگونه آن را حساب کنیم؟

 

پراپ تریدینگ

کدام نوسان خوب است، زیاد یا کم ؟

هرچه نوسانات سهام کمتر باشد، ریسک تریدر فارکس نیز کمتر می شود. اگر به بازنشستگی نزدیک‌ هستید یا نگران وقوع بحران مالی دیگری هستید که پس‌اندازتان را کاهش می‌دهد، احتمالاً سرمایه‌گذاری‌هایی با نوسان کم باید بیشتر پرتفوی شما را تشکیل دهند. به همین دلیل است که بسیاری از مشاوران مالی به کسانی که در آستانه بازنشستگی هستند، پیشنهاد می‌کنند که درصد بیشتری از پول خود را در اوراق قرضه بگذارند، چون آنها نوسانات کمتری دارند.

از سوی دیگر با این که سهامی با نوسان بالا، حامل ریسک بیشتر است اما به طور بالقوه سود بالاتری هم دارد. غالبا یک سهم پر نوسان، حرکات ناهماهنگی دارد، اگر تریدر فارکس هستید اما سرمایه برای شروع کار خود ندارید، با پراپ تریدینگ میتوانید از پتانسیل های بالای خود در ترید استفاده کنید و به سود آوری برسید و نگران از دست دادن سرمایه خود نباشید.

سوالی که ممکن است در اینجا مطرح شود این است که آیا باید در سهام و اوراق قرضه با نوسان کم سرمایه گذاری کنیم یا سهامی با نوسان بالا؟ با توجه به سن، اهداف و ریسک پذیری شما، پاسخ صحیح هر دو مورد خواهد بود.

 

سود از فارکس

کلام آخر

اکنون که می دانید نوسان چیست و چه چیزی باعث آن می‌شود، گام بعدی این است که با در نظر داشتن این اطلاعات به گونه‌ای سرمایه گذاری کنید که به شما کمک کند به اهداف مالی خود برسید و یک فاند امن داشته باشید. یک سرمایه گذار فارکس نباید به دلیل نوسانات روزانه و هفتگی بازار سهام، از خواب و خوراک بی‌افتد؛ در عوض باید روی سرمایه‌گذاری بلندمدت تمرکز کند. سرمایه‌گذارانی که وحشت کرده‌اند و نسبت به نوسانات بازار واکنش نشان داده‌اند، معمولاً کسانی هستند که بیشترین درآمدهای بالقوه خود را از دست داده‌اند. برندگان، افرادی بوده‌اند که دیدگاه بلندمدت در ذهن داشته‌ و هنگام بروز نوسانات آرامش خود را حفظ کرده‌اند.

بخوانید : ستاپ معاملاتی چیست؟