آیا ترید برای ما مناسب است؟

از کجا بفهمیم ترید برای ما مناسب است؟

از کجا بفهمیم ترید به دردمان میخورد؟

اگر شما هم از خوبی های درآمد دلاری بسیار شنیده اید و به دنبال راهی برای کسب درآمد به دلار هستید و با فارکس آشنا شدید یا مدتی را به فعالیت ترید در بازار فارکس پرداخته اید اما به سوددهی نرسیده اید ممکن است از خودتان بپرسید «آیا ترید انتخاب درستی است؟»، «آیا من به درد این کار میخورم؟»
در این مقاله سعی می‌کنیم به جنبه های مختلف شخصیت یک تریدر بپردازیم، باید ها و نباید ها را بررسی کنیم و در نهایت تصمیم را به شما واگذار می کنیم.

چرا ترید؟

برای انجام دادن هر فعالیتی در زندگی، قصد و نیتی وجود دارد. ما غذا می‌خوریم چون می‌خواهیم احساس گرسنگی را برطرف کنیم، درس می‌خوانیم چون می‌خواهیم انسان با سوادی باشیم، سفر می رویم چون به تفریح نیاز داریم و به همین ترتیب پشت تمام فعالیت های ریز و درشت ما هدفی قرار دارد.
اگر قصد شروع به فعالیت در این زمینه را دارید، بهتر است ابتدا هدفتان را بشناسید. به چه دلیل ترید را انتخاب کردید؟ به اهدافتان فکر کنید و آن ها را روی یک برگ کاغذ بنویسید. بهتر است هدف را جلوی چشمتان بگذارید تا در زمان ناامیدی به خودتان یادآوری کنید چرا این کار را شروع کردید.

خودتان را بشناسید

هر فعالیت شغلی روحیات خاص خود را می طلبد. به عنوان مثال قطعا کسی که با دیدن خون از حال میرود، پزشک نمی‌شود؛ یا کسی که روحیه لطیف و منعطفی دارد، وکیل خوبی از آب در نمی آید. دنیای ارقام و معاملات هم روحیات خاصی نیاز دارد. در ادامه، ویژگی های شخصیتی مناسب ترید را برایتان شرح می دهیم.

بخوانید : چطور در ترید منظم شویم؟

تریدر حرفه ای

 

یک تریدر حرفه ای چه ویژگی های شخصیتی دارد؟

بازار فارکس یک بازار پویا و پر ریسک است و برای موفقیت در آن، نیاز به داشتن یک روحیه مناسب و مجهز بودن به تمام ابزار و مهارت های لازم است. ترید در بازار فارکس می تواند به عنوان یک فرصت عالی برای کسب درآمد و ساختن ثروت در نظر گرفته شود، اما کسی در این بازار برنده است که ویژگی های زیر را داشته باشد یا آن ها را در خود پرورش دهد.

۱. صبر: فعالیت در بازار بورس نیازمند صبر بسیار است.  شما به عنوان تریدر با شرایط مختلفی در بازار روبرو می‌شوید اما باید منتظر فرصت مناسب برای ورود و خروج از معاملات بمانید. بقا در این بازار وابسته به صبر زیاد و هوشمندانه عمل کردن است.

۲. ذهن تحلیلگر: بعد از صبور بودن مهم ترین ویژگی یک تریدر، تحلیلگر بودن اوست. موفقیت در این بازار با تحلیل درست گره خورده است. تجزیه و تحلیل بازار به تریدر کمک می‌کند تا با شناخت روند و الگوهای بازار، فرصت های معاملاتی را شناسایی کند، قیمت های آینده را پیش بینی کند، ریسک های معاملاتی را به طور دقیق محاسبه کند، استراتژی مناسب را برای معاملات خود انتخاب کند و تغییرات بازار را بشناسد. یک ذهن تحلیلگر به تریدر اجازه تصمیم گیری دقیق و هوشمندانه می دهد.

۳. تفکر استراتژیک: تحلیل بازار به تنهایی نمی‌تواند سود تریدر را تضمین کند. بعد از تحلیل وقت عمل است و اینجاست که تفکر استراتژیک نقش پررنگی ایفا می‌کند. تریدر باید بتواند با جمع آوری داده ها و الگوها به طور زیرکانه ای از بازار استفاده کند و تصمیمات مهمی بگیرد.

۴. تحمل و مدیریت ریسک: همه می دانیم که ترید در بازار فارکس همراه با ریسک های قابل توجهی است و یک تریدر حرفه ای باید توانایی داشته باشد تا این ریسک ها را مدیریت کند و عکس العمل مناسبی نشان دهد.

۵. برنامه ریزی و دیسیپلین: بسیاری از افراد فکر می‌کنند بخاطر نداشتن محدودیت زمان و مکان، ترید شغل ایده آلی است اما این مورد مثبت، بدون برنامه و مدیریت می‌تواند باعث هرج و مرج بشود. تریدر باید بتواند هدف گذاری کند، زمان را به خوبی مدیریت کند و خودش را موظف به انجام برنامه و تعهداتش بداند.

۶. تمایل به یادگیری: تغییرات و نوآوری‌های اجتناب ناپذیر این بازار نیازمند یک ذهن فعال و مشتاق به یادگیری است. تریدر باید دانش و مهارت لازمش را به روز نگه دارد و به این ترتیب احتمال موفقیت خود را افزایش دهد. همچنین، استفاده از منابع و مشاوران مالی با تجربه می‌تواند به تریدر در بهبود عملکرد کمک کند.

بخوانید : دلایل شروع حساب ریل

تریدر موفق کدام است؛ برون گرا یا درون گرا؟

برای پاسخ به این سوال، ابتدا به تعاریف شخصیت برون گرا و درون گرا نگاهی بیندازیم.
برون گرا:
برونگرایی نوعی دسته‌بندی شخصیتی است. کسانی در این دسته قرار می‌گیرند که معمولاً انرژی زیادی دارند و پرحرف به نظر می‌رسند. به‌ طور کلی، این ویژگی به کسانی داده می‌شود که انرژی خود را از حضور در جمع دریافت می‌کنند.
این افراد تمایل زیادی به حضور درمیان دیگران دارند. روحیه اجتماعی این افراد دیگران را به سمت خود می‌کشد.
افراد برونگرا به سرعت خسته می‌شوند و به انگیزه نیاز دارند. آنها به شدت رقابتی هستند، تمایل بیشتری به پذیرفتن خطرات دارند و معمولاً سر سخت هستند.
این افراد خود را با شرایط مختلف وفق می‌دهند و در زمان بروز مشکلات، از خلاقیت خود برا پیدا کردن راه حل استفاده می‌کنند. در بیشتر موارد، اهل برنامه‌ریزی نیستند و متناسب با موقعیت و شرایط دست به تصمیم‌گیری می‌زنند.

در مقابل، دسته دیگری از افراد تحت عنوان درونگرا وجود دارند.

درونگرا:
فردی درون گرا است که بیشتر دوست دارد روی افکار و ایده‌های درونی خودش تمرکز کند. این شخص بیش از آنکه حواسش را به دنیایی بیرونی معطوف کند، دوست دارد که در دنیای خودساخته درونی‌اش زندگی را بگذراند.
به طور معمول، یک درونگرا به دنبال توجه نیست و اغلب پس از تعاملات اجتماعی احساس خستگی می کند.  آنها دوست دارند در پس زمینه باقی بمانند.  هنگامی که آنها اشتباه می کنند، تمایل دارند خودشان را سرزنش کنند و به طور کلی می خواهند اطمینان حاصل کنند که دوباره این اتفاق نخواهد افتاد. به همین دلیل، درونگراها اغلب دارای سبک شخصیتی هستند که علیرغم اینکه تحلیلی، منظم، دقیق، متمرکز بر جزئیات هستند و از تحقیق کردن لذت می برند اما اجرای سیگنال های معاملاتی برایشان سخت است.  وقتی صحبت از ریسک به میان می آید، آنها تمایلی نشان نمی دهند.

به سوال بالا برگردیم، در نهایت تریدر برون گرا موفق است یا درون گرا؟
باید بگوییم یک معامله گر خوب که در پراپ تریدینگ فعالیت دارد بهترین ویژگی های هر دو تیپ شخصیتی را دارد.  ترکیب تحلیل دقیق و توجه به جزئیات در افراد درون گرا با تمایل به ریسک در افراد برون گرا، یک ترکیب طلایی است.
با این حال، هیچ کس به طور کامل برونگرا یا درونگرا نیست. ما جایی در این طیف قرار می‌گیریم و برخی ویژگی‌ها را از هر دو طرف داریم و متأسفانه نمی‌توانیم ویژگی‌های شخصیتی خود را انتخاب کنیم.
اینکه بدانید کدام تیپ بر شما غالب است، می تواند در انجام معاملات روزه اثر بخش باشد. برای نمونه، شما می‌توانید به سرعت قبل از معامله با استراتژی‌های خاص، بدانید که آیا می‌توانید این نوع استراتژی‌ها را اجرا کنید یا خیر و درک بهتری از نحوه مقابله با ضررهای ناگزیر خواهید داشت.
به طور خلاصه، شما می‌توانید درک بهتری از تحمل خطر خود داشته باشید. این شما را راهنمایی می کند که چه نوع استراتژی‌ها یا سیستم‌ های معاملاتی را می‌توانید اجرا کنید و از چه نوع اهرمی استفاده کنید.

بخوانید : بهترین نکات مدیریت سرمایه در ترید

تیپ شخصیت در ترید

 

سوالات مهمی که باید از خودتان بپرسید

ما سعی کردیم به طور کامل، ویژگی های شخصیتی و روحیات یک تریدر را برای شما بررسی کنیم. بعد از خواندن تمام موارد، حالا نوبت شماست که خودتان را ارزیابی کنید و تصمیم بگیرید که فعالیت در بازار فارکس برای شما انتخاب درستی است یا خیر. برای این کار می‌توانید به سوالات زیر پاسخ دهید و خودتان را بسنجید.

  • شما چطور با استرس کنار می آیید؟
  • چگونه با عدم قطعیت ها کنار می آیید؟
  • آیا می توانید با ضررها کنار بیایید؟
  • آیا متواضع هستید؟
  • آیا پس از دستاوردهای قابل توجه، دچار سرخوشی می شوید؟
  • آیا می توانید از پول جدا شوید؟
  • آیا صبور هستید؟
  • آیا تصمیمات مبتنی بر تحلیل را ترجیح می دهید یا احساسات درونی؟
  • آیا انعطاف پذیر و مایل به تغییر هستید؟
  • آیا می توانید شکست یا اشتباه را بپذیرید؟

نکته قابل توجه این است که هر شخصیتی داشته باشید، بعضی از ویژگی های شخصیتی را با تمرین و استمرار می توان کسب کرد و بعضی را می‌توان اصلاح کرد. به این ترتیب، اگر علاقه مند به دنیای ترید هستید، می‌توانید نقاط ضعف خود را تبدیل نقاط قوت کنید و از این طریق کسب سود انجام دهید.

اگر بعد از مطالعه این مقاله، به انتخاب خودتان مطمئن شدید و با جدیت بیشتری قصد فعالیت در بازار فارکس را دارید، می‌توانید از قسمت «مشاهده پلن ها» پلن خودتان را انتخاب و همکاری با ما را آغاز کنید.

 


 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *