سلامت روانی تریدر

سلامت روان تریدر و تاثیر آن بر معاملات

فعالیت در بازار مالی نیازمند یک ذهن قوی و روحیه ای سالم می‌باشد. تحلیل تکنیکال و فاندامنتال بر سودآوری در بازار فارکس نقش به‌سزایی دارند، اما تریدینگ تنها به این دو فاکتور ختم نمی‌شود و سلامت روان تریدر جایگاه مهمی‌در مثبت شدن نمودار استیتمنت اکانت معاملاتی شما دارد. تریدرهایی که در بازار فارکس و پراپ تریدینگ فعالیت دارند،اغلب اوقات از سلامت روان و روحیات خود غافل می‌شوند و ضررهای خود را نتیجه‌ی شکست استراتژی تحلیل تکنیکال خود می‌بینند.

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که‌ یک موقعیت معاملاتی عالی را در بازار ببینید و در نقطه‌ی مورد نظر وارد پوزیشن شوید.

با اینکه بازار طبق تحلیل شما پیش رفته است، این پوزیشن برای شما سودی به حاصل نیاورده و یا حتی دچار ضرر شده اید. برای مثال بازار در ناحیه‌ی استاپ لاس شما نوسان می‌کند و شما به دلیل ترس از دست دادن سرمایه تان از معامله خارج می‌شوید، اما قیمت به ناحیه‌ی سود بر میگردد و به روند مورد نظر ادامه می‌دهد. در این حالت استراتژی معاملاتی شما عالی عمل کرده است و مشکل شما ریشه ی دیگری دارد که در ادامه بیشتر در مورد آن کنکاو می‌کنیم.

بخوانید : بهترین نکات مدیریت سرمایه در فارکس

سایکو در ترید

کنترل استرس در سلامت روان تریدر

یکی از فاکتور های مهم در سلامت روانی تریدر کنترل استرس برای معامله‌گران می‌باشد. مبتدی ها اغلب استرس بالایی را در معاملات روزمره‌ی خود تجربه می‌کنند. البته استرس معامله‌گری بستگی به شخصیت و روانشناسی افراد دارد. گاهی یک معامله‌گر شخصیتی ریسک پذیر دارد و می‌تواند در شرایط سخت و دشوار استرس خود را کنترل کند.

در طرف دیگر اما برخی دیگر از تریدر ها از ریسک دوری می‌کنند. افرادی که ریسک پذریری کمتری نسبت به بقیه‌ی معامله‌گران دارند باید با تمرین و یک برنامه‌ی معاملاتی درست از استرس ناشی از معاملات خود را دور کنند. معامله‌گری که از استرس شدید رنج می‌برد باید نکات زیر را برای بازیابی سلامت روان خود در معاملاتش رعایت کند:

1- در تایم فریم های بالاتر معامله کنید، اینگونه از نوسان های بازار در تایم فریم پایین و ضررهای سریع در امان خواهید ماند.

2-معاملات خود را بیش از حد چک نکنید: افرادی که مدام معامله‌ی خود را زیر نظر دارند معمولا دچار استرس و ترس از دست رفتن سرمایه می‌شوند. بازار قطعا با یک مسیر مستقیم به سمت حد سود شما نخواهد رفت و در این مسر چندین بار نوسان خواهد داشت اما برخی از معامله‌گران با هر کندل رنگ مخالف دچار ترس و دلهره می‌شوند.

بخوانید : تاثیر روانشناسی در سود از ترید

شما باید سعی کنید پس از وارد شدن به پوزیشن  از چارت و بازار دور بمانید، میتوانید لپتاپ خود را خاموش کنید و برای پیاده روی زمانی را برای سلامتی خود اختصاص دهید. اینگونه نوسانات قیمت بر روی سلامت روان شما تاثیرمنفی نخواهد داشت. سرمایه گذار برتر به منظور ارتقای روانشناسی معامله گران، قوانین شفافی را وضع نموده تا در صورت ضرر های زنجیره ای معامله‌گر از بازار دور بماند تا از لحاظ روانی بهبود یابد. قانون حداکثر ضرر روزانه از جمله قوانینی به شمار می آید که می تواند به معامله گر در راه سودآوری مستمر و جلوگیری از ضررهای بزرگتر کمک شایانی داشته باشد.

سلامت روان تریدر

وسواس شدید در سلامت روان تریدر

بیماری هایی که بر روی سلامت روان تریدر تاثیر منفی دارند معمولا نشانه های خاصی بروز نمی‌دهند که معامله‌گران از آن مطلع شوند و چاره ای بیاندیشند. برای مثال برخی از معامله‌گران دچار وسواس فکری در معاملات هستند و همزمان اطلاعی از مشکل خود ندارند.

این نوع از معامله‌گران معمولا ترس وارد شدن به پوزیشن دارند و نمی‌توانند ریسک خود را به درستی کنترل کنند. آنها دیرتر از بقیه وارد پوزیشن می‌شوند و زودتر از معامله‌گران دیگر از بازار خارج شوند. شاید از دیدگاه مدیریت ریسک و سرمایه بسیاری از اوقات تصمیم درستی بگیرند اما باید در نظر داشته باشیم که ما به عنوان یک معامله‌گر برای کسب سود در بازار حضور داریم. اگر نتوانیم از بازار سود کسب کنیم فلسفه‌ی حضور ما به عنوان یک تریدر نقض می‌شود.

برای حل مشکل وسواسی شدید شما باید از لحاظ روانی خود را تقویت کنید و با حضور در دوره های آموزشی، اعتماد به نفس خود در معامله‌گری را افزایش دهید.

بخوانید : چرا تریدر های تازه وارد شکست میخورند؟

سایکولوژی در ترید

اعتیاد به معامله‌گری در سلامت روان تریدر

شما به عنوان یک معامله‌گر چند ساعت در روز را به معامله گری اختصاص می‌دهید؟ جالب است بدانید که معامله‌گری در بازار فارکس و پراپ تریدینگ باید به عنوان یک شغل در نظر گرفته شود و شما باید یک میزان مشخص از زمان خود را به آن اختصاص دهید. اعتیاد در تریدینگ می‌تواند بر روی سلامت روان تریدر بسیار مخرب باشد، فردی که به معامله‌گری اعتیاد دارد تمام دنیایش تبدیل به کندل ها و بالانس اکانت خود می‌شود و زمانی که دچار ضرر می‌شود تمام دنیا بر روی سرش آوار می‌شود.

برای حل مشکل اعتیاد به معامله‌گری باید سعی کنیم زمان خود را برنامه ریزی کنیم و برای کارهای جانبی روزمره‌ی خود در برنامه‌ی خود یک جایگاه مشخصی تخصیص دهیم.

افرادی دکه دچار اعتیاد در تریدینگ شده اند معمولا پس از ضررهای زنجیره ای همچنان به معاملات ادامه می‌دهند که در نهایت دچار از دست رفتن سرمایه ی اکانت و کال مارجین می‌شوند. برای  حل این مشکل شما می‌توانید پس از هر معامله‌ی ضررده چند ساعت از بازار دور بمانید تا از لحاظ روحی شوک پس از ضرر را بهتر کنترل کنید. برخی از معامله‌گران پس از چند ضرر پیاپی وارد مرحله‌ی cool off میشوند که در این فاز معامله‌گر برای چند روز از بازار خارج می‌شود و ذهن خود را برای ورود دوباره به بازار آماده می‌کند.

در نظر داشته باشید که برای سوددهی مستمر در بازار فارکس باید استراتژی معاملاتی دقیق و هدفمند داشته باشید که در این استراتژی روانشناسی و منترل روحیه جایگاه بسیار مهمی بر روی سلامت روان تریدر دارند.