بازار سهام و فارکس

ارتباط بازار سهام و بازار فارکس

بازارهای بین المللی در طول تاریخ ارتباط تنگاتنگی با همدیگر داشته اند. سقوط یک بازار شاید باعث رشد و ترقی بازار دیگری شود و یا همچنین پایین آمدن یک بازار از شرق جهان به یکباره لرزه بر جان بازار دیگری بیاندازد. بازار سهام و فارکس با همدیگر ارتباط معنادار و عمیقی دارند.

 

اگر در شاخص های سهام و جفت ارزها تحقیق کنیم، یک همبستگی کامل و در برخی موارد همبستگی ناقص می‌بینیم. اما برای مثال چرا باید شاخص داوجونز با جفت ارز USDJPY ارتباط داشته باشد وهمبستگی ایجاد کند؟

پاسخ این سوال بسیار ساده است، فرض کنید که شما یک سرمایه‌گذار ژاپنی هستید. زمانی که شاخص سهام داوجونز صعود میکند، به معنی افزایش ارزش سهام 30 شرکت برتر دولتی در آمریکا می‌باشد. در این شرایط نه تنها شما بلکه سرمایه‌گذاران دیگر در سراسر دنیا هم مشتاق به سرمایه‌گذاری در سهام آمریکا خواهند.

برای سرمایه‌گذاری در سهام آمریکا شما باید ارز محلی کشور مقصد خود را در اختیار داشته باشید که در این حالت شما دلار آمریکا را نیاز دارید. ابتدا ین JPY خود را باید نقد کنید و دلار بخرید. در این حالت عرضه‌ی JPY در بازار افزایش می‌یابد و منجر به کاهش ارزش ین ژاپن می‌شود. از طرف دیگر شما و دیگران برای خرید سهام در آمریکا دلار نیاز دارید. پس تقاضا برای دلار افزایش می‌یابد و به دنبال آن ارزش USD بالا می‌رود.

این یک مثال ساده برای درک این همبستگی بود، حال می‌توانیم بگوییم زمانی که ارزش سهام یک کشور که با یک شاخص نشان داده می‌شود بالا میرود به دنبال آن تقاضا و ارزش ارز ملی کشور هم بالا میرود. پس یک سهام قوی برابر با یک ارز ملی قوی و یک سهام ضعیف برابر با ارز ملی ضعیف می‌باشد. در ادامه به عنوان یک تریدر فارکس با شاخص های مهم سهام دراقتصاد های کلان جهان و همبستگی آنها با جفت ارزهای مختلف آشنا می‌شویم تا در معاملات خود بهتر عمل کنیم و بازار را ببیشتر بشناسیم.

از قطب اقتصاد جهان یعنی آمریکا با اقتصادی به ارزش بالغ بر25 تریلیون دلار شروع میکنیم.

 

شاخص داوجونز (Dowjones) 

میانگین صنعتی داوجونز Dowjones یا همان شاخص سهام داو یکی از شاخص های مهم سهام آمریکاست. این شاخص به نحوه‌ی معاملات و ارزش سهام 30 شرکت برتر دولتی در آمریکا می‌پردازد. سرمایه‌گذاران و معامله‌گران خارجی با دقت شاخص سهام داوجونز را مشاهده و انالیز می‌کنند زیرا داوجونز نشانگر تمایلات بازار سهام آمریکا می‌باشد. شرکت های تحت پوشش داو از ابر شرکت های جهان به شمار میروند. در این میان نام هایی مانند مک دانلد ، AT&T ،فایزر ,و اینتل را میبینیم. پس عجیب نیست اگر سرمایه‌گذاران بزرگ همچنان بر روی تحلیل داو اصرار دارند.

داوجونز در فارکس با USD همبستگی مثبت اما ناقص دارد و ما این همبستگی را در جفت ارز هایی مانند EURUSD و USDJPY مشاهده میکنیم. سرمایه‌گذار برتر به عنوان اولین وهمچنین بزرگترین پراپ تریدینگ ایران امکان معامله بر روی شاخص داوجونز و همچنین مهمترین شاخص های اقتصاد جهان را برای شما فراهم کرده است و شما می‌توانید در معتبرترین بروکر های جهان بدون سرمایه‌ی شخصی معامله کنید و سوددهی مستمر داشته باشید.

بخوانید : آموزش درست کشیدن خط روند

شاخص داوجونز در فارکس

شاخص S&P 500

Standard and poor 500 که به S&P 500 مشهور است شاخص وزنی 500 شرکت برتر در آمریکاست و پس از داوجونز پرمعامله ترین شاخص سهام در آمریکا به شمار می‌رود. این شاخص هم با دلار آمریکا همبستگی مثبت دارد و رشد آن به معنای رشد اقتصاد آمریکا و در نهایت افزایش ارزش دلار خواهد بود.اپل، مایکروسافت، آمازون، تسلا، برکشایر هاتاوای و جانسون اند جانسون و از جمله شرکت های پذیرفته شده در این شاخص سهام می‌باشند.

 

شاخص نزدک (NASDAQ)

حال به بزرگترین بازار معامله اوراق بهادار سهام الکترونیکی مبتنی بر صفحه نمایش در آمریکا یا همان یا NASDAQ میرسیم. شاخص سهام نزدک بالغ بر 37700 شرکت را در بر میگیرد و بیشترین حجم معامله را در میان بازارهای سهام جهان به خود اختصاص می‌دهد. رشد NASDAQ به معنای رشد USD میباشد.

بخوانید : کری ترید چیست؟

شاخص نیکی

Nikkei

نیکی مهمترین شاخص اقتصادی و میانگین سهام در ژاپن است که میانگین وزنی 225 شرکت برتر ژاپن را نشان میدهد و بازتابی از کل بازار ژاپن می‌باشد،در این شاخص غول‌هایی مانند پاناسونیک، مزدا، کانن، سونی و تویوتا پذیرفته شده‌اند که نیکی را به مهمترین شاخص سهام در آسیا تبدیل می‌کند. نیکی با JPY در فارکس همبستگی مثبت و ناقص دارد. نیکی و جفت ارز USDJPY همبستگی مثبت و مشهود دارد.

 

DAX

DAX یا همان Deutscher Aktien Index شاخص بازار بورس آلمان می‌باشد که متشکل از 30 شرکت برتر تراشه آبی است که در بورس فرانکفورت معامله می‌شوند. اقتصاد آلمان به عنوان بزرگترین اقتصاد ناحیه‌ی یورو بر بازارهای بین المللی تاثیر بسزایی دارد به همین دلیل دکس بیشتر از سایر شاخص های دیگر در منطقه‌ی یورو رصد می‌شود. شرکت هایی مانند آدیداس، هواپیمایی لوفت هانزا،فولکس واگن، BMW و دویچه بانک شامل شاخص سهام دکس می‌شوند. شاخص دکس بر روی یورو تاثیر و همبستگی مثبت دارد و بر جفت ارزهایی که شامل EUR میشوند تاثیرگذار است.

بخوانید : عادت های حرفه ای در ترید

شاخص دکس

DJ EURO

داوجونز یورو یا STOXX 50 شاخص تراشه آبی منطقه‌ی یورومحسوب میشود. این شاخص سهام شامل 50 شرکت برتر از 12 منطقه‌ی یورور میباشد که توسط Stoxx Ltd ایجاد شده است. این شاخص هم بر یورو و جفت ارزهایی که‌ یک سمت آن EUR باشد تاثیرگذار می‌باشد و شما می‌توانید برای تحلیل و آنالیز بازار فارکس از این شاخص ها کمک بگیرید.

 

FTSE

شاخص سهام FTSE که به صورت Footsie تلفظ می‌شود شاخص عملکرد ثروتمندترین کمپانی های انگلستان می‌باشد که در بورس اوراق بهادار لندن فهرست شده اند. چندین نسخه از این شاخص بسته به تعداد شرکت های تحت پوشش وجود دارد وجود دارد مانند 100FTSE یا 250FTSE.

از شرکت هایی که در 100FTSE قرار دارند می‌توانیم هولدینگ رولزرویس و بانک HSBC را نام ببریم.

 

یکی از عادت های مهم حرفه ای های فارکس تحلیل نوسانات قیمت و ارزش سهام در اقتصادهای بزرگ جهان ودسته بندی آنها می‌باشد که در روند سوددهی آنها تاثیر بسزایی دارد. شما می‌توانید این اطلاعات را مشاهده و آنالیز کنید تا در پراپ تریدینگ بهترعمل کنید و روند سوددهی مستمر خود را بهبود بخشید.